Site Rengi


İntihale dikkat edin

intihal sorunuTez merkezi olarak faaliyet gösteren sitemiz intihal raporu, intihal düşürme konusunda öğrencilere destek vermektedir. Akademik çalışma yapan öğrencilerin karşılaştığı en büyük sorun intihale yakalanmaktır. Yapmış olduğunuz tüm çalışmaları bir anda haksız alıntı durumuna düşüren ve başınızı sıkıntıya sokabilecek olan bu duruma yakalanmamak için nelere dikkat etmenizi bilmeniz gerekir. İntihal düşürme ile ilgili tez düzenleme çalışmaları yapmaktayız. Tez hazırlama konusunda lisans, yüksek lisans, master ve doktora öğrencilerine tez hazırlama ile ilgili destek vermekteyiz. İntihal raporuna göre intihal düşürme talepleriniz yerine getirilir. Bunun yanında intihal raporu yazısını da okuyabilirsiniz.

Bu makalede intihal nedir, düşme nedenleri, nasıl önlenir, intihal düşürme nasıl yapılır, rapor, düzenleme ip uçları hakkında detaylı bilgi bulacaksınız. Detaylı intihal nedir yazısını okuyabilirsiniz.

İntihal nedir:  En kısa tabirle çalıntı içerik olarak tanımlanabilir. Ben bunu ç(alıntı) yazı diye ifade etmeyi tercih ediyorum. Bazı makalelerde ise karşınıza “bilimsel hırsızlık” olarak çıkar. Ya da plagiarism olarak akademik yayınlarda görmüşsünüzdür. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise başkasına ait eser, düşüncenin kaynak göstermeden alınmasına denir. İnternetin son yıllarda hızla yayılması neticesinde bilgiye çok kolay ulaşılabilir olması nedeniyle sorun akademik olarak tartışılmaya başlamıştır. Daha fazlası için intihal nedir makalesini okuyabilirsiniz.

Bu mesele günümüzün sorunu değil, eskiden beri bilimsel uyanıklık diyebileceğimiz anlayışla lisans, yüksek lisans tezlerinde ağırlıklı olarak yapılan uygulamadır. Peki günümüzde üzerinde durulmasının sebebi nedir, cevap çok basit akademik hırsızlığın çok kolay tespit edilebilir olmasıdır. Eskiden bunu anlamak oldukça zorken şimdi önleyici programlarla tespit etmesi bir iki dakikayı geçmemektedir. İntihal örnekleri yazısını okuyabilirsiniz.

Bilimsel hırsızlığa düşme sebepleri : İki şekilde yapılır, bilinçli ya da bilmeden. Bilmeden çalıntı nasıl yapılır diyeceksiniz, yanlış alıntılama yapılması da intihal nedeni olarak kabul edilir. Yanlış uygulanan kaynağa ve kişiye alıntı başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden alıntı ve kaynak gösterme nasıl yapılır, bunu çok iyi bilmeniz gerekir.

İkinci sebep ise bilerek yapılan aşırmadır. Yeterli zaman olmaması nedeniyle öğrencilerin kolaycılığa kaçmaları, yakalanmayacağını varsayması, yapması halinde yaptırım ile karşılaşmayacağına inanması birkaç neden olarak gösterilebilir.

Daha genel ifade etmek gerekirse, bunun temel nedeni yeterli eğitim verilmemesidir. Emeğe saygı, düşünceye saygı, yeni düşünceler geliştirme konularında yeteri kadar eğitim verilmiş olsaydı, bu tür sonuçlar ile karşılaşılmazdı. Ayrıca, lisans bölümlerinde akademik yazı derslerinin içeriği daha dolu olmalı, akademik bilimsel yazı nasıl yazılır, alıntılama örnekleriyle izah edilebilse, plagiarism, bilimsel hırsızlık, korsanlık hakkında detaylı bilgi verilmiş olsa sonuç bu şekilde olmazdı diye düşünüyorum.

İntihal Düşürme

Nasıl önlenir : En çok sorulan sorulardan biri olduğu için bu konuyu örnekleriyle açıklamaya çalışacağız. Bu konunun bu kadar popüler olmasının nedeni üniversite öğrencilerinin intihalin ne olduğunu ve nasıl engelleyeceklerini bilmemeleridir. Bu sebeple soyut değil somut şekilde izah edilmesi gerekmektedir.

Alıntılama nasıl yapılır bunu bilmeniz önemlidir. Yapılan en büyük hata ise alıntı yapılan yazar ile ilgili atıfta bulunup ancak kaynakları vermemek ya da gizlemek gösterilebilir. Ben alıntı yaptım demeniz sizi haklı duruma çıkarmaz.

Bunun yanında yazınızda sürekli aynı kişiden, eserden alıntı yapmanız, yeni düşünce ortaya koymamanız da intihal sebebi olacaktır.

Kaçınmak için yapılması gereken iki durum söz konusu; parapharise ve summary yapmaktır. İleriki yazılarımızda bu iki metodu daha derin örnekleriyle açıklamaya çalışacağız.

Plagiarism belirleyen programlar sayesinde alıntıların nereden yapıldığı, nereden aşırıldığı kolayca tesbit edilmektedir. En bilinen iki program turnitin ve ithenticate tir. Çalışma prensipleri birbirine yakın iki yazılım sayesinde kolayca tespiti mümkündür. İntihal kurtarma için özellikle bu programı kullanmanızı öneririm.

Bu programların çalışma mantığı nedir

Akademik bilimsel yayınların, hocaların, kütüphanelerdeki kitapların ve öğrencilerin yazdığı tez, makale, projelerin bir veritabanında tutulduğunu düşünün. Sonra yazılan bir eserdeki yazılar ile sizin akademik yazınız karşılaştırılır, alıntı yapılan yerler rapor çıktısı olarak verilir. Bu raporda renklendirme sureti ile ve numaralandırma ile hangi eserden, hangi yayından aşırma yapıldığı anlaşılır.

Birçok lisans, yüksek lisans öğrencisi bizi arayıp intihal raporundaki alıntı oranının yüksek çıktığını belirtip bizden intihal kurtarma hakkında danışmanlık talep eder. Bu durumdaki öğrencilere intihal raporu alıp kurtarma desteği vermekteyiz. Yapılması gereken elinizdeki rapor ile teziniz, makaleniz ya da projenizi bize mail ile yollamanızdır. Kısa bir değerlendirme yaparak oranınızı istenen orana 1-3 gün içinde tamamlamaktayız.

 

Ne yapmanız gerekir, irtibat numaralarını iletişim sayfasından bulabilirsiniz, ayrıca canlı chat penceresinden bize anlık mesaj bırakabilirsiniz. Çalışmalarınız değerlendirilir, size hemen yanıt verilir.

Turnitin intihal programı nasıl kullanılır. İntihal raporu nasıl alınır,  Turnitin intihal önleme programı özelliklerini öğrenebilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İntihal hakkında bilmeniz gereken 10 şey yazısını okuyabilirsiniz.

 

03 Mayıs 2016
572 kez görüntülendi