Site Rengi


Tez hazırlama aşamaları

Tez hazırlama aşamaları nelerdir, aşağıda liste olarak hazırlama süreçlerini bulabilirsiniz. Tez yazması gereken öğrencilerin takip edeceği sıralama şu şekilde olmalıdır:

 

Tez hazırlama süreçleri

 

 

 

Tez konusunu belirleme

Konu seçim aşamasında dikkatli olmak gerekir. İlginizi çeken, orjinal, yazarken kaynaklara kolay ulaşacağınız, bilimsel yeterliliği olan konu seçerseniz zahmet çekmezsiniz.

Konuyu daraltma

Çok geniş bir konu alıp onu araştırmak zaman, sayfa sınırını aşacağı için öğrencilerin yapması anahtar kelimeleri belirleyip ona göre konuyu sınırlandırmaya gitmesidir. Ne kadar daraltılabilir sorusu önemlidir, çok daraltılırsa araştıracak kaynak sorunu olabilir bunun yanında geniş konu araştırmasında zaman yetmeyebilir. Tez yazanlar bunun dengesini iyi ayarlamalıdır.

Araştırmadaki tezi belirleme (hipotez)

Konuyu sınırlandırırken tez yazan kişinin zihninde iddia olarak ortaya koyacağı bir cümlesi olmalıdır. İlk okumalara başlarken bu şekillenir, ancak bu kesin değildir. Okumalar devam ettikçe değişkenlik gösterebilir. Tez cümlesi, iddia edilebilir, bilimsel kriterlere göre savunulabilir, neden sonuç ilişkisinde değerlendirilebilir olmalıdır. Bu cümle araştırmacıya yön verir.

Metodu belirleme

Doğru konu bulup, doğru metod uygularsanız tezinizi sorunsuz tamamlayabilirsiniz. Teze bilimsellik özelliği katan yönü yöntemidir. Anket, deney, gözlem, mülakat, istatistik bunlardan bir kaçıdır.

Geçici plan hazırlama

Taslak plan olarak da adlandırılan bu süreç sistemli şekilde hareket etmeyi sağlar. Geçici olmasının nedeni ilk aşamada hazırlanması, okumaların sürmesi ile yeni ilave edilecek değişikliklere göre farklılık göstermesindendir. Aşağıdaki şekilde hazırlanır:

  • Giriş
  • Metodoloji
  • Bulgular
  • Bulgulara İlişkin Açıklama ve Değerlendirmeler
  • Sonuç ve Tartışma
  • Kaynakça

Geçici kaynakça hazırlama

Araştırma süresince yapılan okumalar, kaynaklar not olarak yazılır. Neden geçici denmektedir? Okumalar devam edeceği için yenileri ilave edilecektir.

Okuma not alma

Kaynaklar taranarak belirlenen okumalar yapılarak not alınır. Bunun için konunuz ile ilgili yazılmış tezin kaynakçasına ulaşarak oradaki yayınları takip edebilir, okuduğunuz yerleri not alıp, kaynakları da yazarsanız tekrar aynı kaynaklara dönmekten kurtulmuş olursunuz.

Yazım aşaması

Yukarıda belirtilen tüm maddelerin açık, net, bilimsel kurallara göre yazılması sürecidir. Yazdığınız tüm noktalara hakim olmanız gerekir. Yazım süreci bitince jüri önünde tezinizi savunacağınızı asla unutmayın. Tezinizi savunamazsanız reddedilir.

12 Aralık 2016
189 kez görüntülendi