Tez nedir: Tez nasıl yazılır , tez yazarken nelere dikkat etmek gerekir

Tez nedir, tez nasıl yazılır sorusu tüm öğrencilerin cevap bulmaları gereken temel sorudur. Lisans bölümlerinde son sınıfa geçen öğrencilerin, yüksek lisans, master öğrencilerinin de son döneminde hazırlamakla yükümlü oldukları akademik sorumluluktur.

Tez nedir, tez nasıl yazılır

Bu makaleyi okuduğunuzda aklınızda, ön lisans tez, lisans tezinin, yüksek lisans tez nasil yazilir konusunda aklınızda en ufak soru işareti kalmayacak.

tez nedir tez nasıl yazılır

Bu makalede okuyacağınız bilgiler içinde lisans tezinin nasıl yazılacağını, yüksek lisans için nasıl yazılır ya da doktora çalışmasının nasıl yapılacağı sorularına cevap olacak niteliktedir.

İlk kez hazırlayacak öğrenciler, olması gereken bölümleri, nasıl yapıldığını öğrenmek için arama yapar, ancak itiraf etmek gerekirse bu konuda doyurucu bilgiye maalesef ulaşaz.

Bu makalede örneklerle, detaylı şekilde tez yazma hakkında bilgi bulabilirsiniz. Yalnız teorik bilgi değil aradığınız dokümanları da bulabilirsiniz.

Tez nasıl yazılır

Tez nasıl hazırlanır makalesine başlamadan önce yazılmış hazırlanmış olanları incelemenizi tavsiye ederiz. Bunu nedeni tez bölümleri nelerdir, bunları iyi öğrenmektir. Yök tez merkezi sayfasından konunuz ile alakalı birçok örneklere ulaşabilirsiniz. İncelediğiniz çalışmalar size fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. Nasıl yazılacağı hakkında aşağıdaki başlıkları incelemeniz gerekir.

İpucu : Tez hazırlamanın püf noktası plan yapmak. Bu plana uymaktır.

Tez nedir

Bilimsel bir iddianın bilimsel akademik kriterlere göre kanıtlanması demektir. Tez bir iddiadır ve bu iddianın farklı biçimlerde analiz edilerek kanıtlanması olarak kısaca tarif edilebilir.

Yüksek lisans tezi nasıl yazılır

Aslına bakılırsa, tez yazım kuralları bakımından lisans ve yüksek lisans tezleri arasında pek fark yok. Hatta birçok ortak noktası var. Her ikisi de akademik kurallara göre yazılması gerekir. Alıntıların, kaynakçada gösterilmesi gibi. Bu yüzden lisans düzeyindeki öğrenciler tez nasıl yazılır sorusuna erken dönemde cevap ararsa lisansüstündeyken daha az zahmet çekerler.

Tez nasıl yazılır hakkında örnek dosyalar

Aşağıdaki örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz. Tez hazırlarken, tez bölümleri ile ilgili örneklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

 • Tez yazımına başlarken karşılaşabileceğiniz muhtemel belirsizlikler nelerdir tıklayın

Tez nedir, dökümanları daha iyi anlamanız için listeyi sürekli güncellemekteyiz.

Tez nasıl yazılır ile ilgili hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

Tez nasıl hazırlanır

Tez nedir, tez nasıl yazılır makalesini iyice okuyun ve sonrasında siz de uygulamaya başlayın.

1. Adım : Tez konusu seçimi yapılır. 

Tez nedir, tez nasıl yazılır makalesinde ilk adım tezin konusunu belirlemektir. Danışman hocanız sizden konu önerisi ile gelmenizi isteyecektir. Bunun için kısa bir çalışma yaparak sizce en uygun konu başlığını ya da başlıklarını danışman hocanıza götürmeniz gerekecektir. Konu seçiminde sorun yaşayan bir çok öğrenci mevcut, konu nasıl seçilir, bununla ilgili bir makaleyi kısa süre içinde eklemeyi düşünüyoruz.  Tez nedir ile ilgili yazıya devam ediyoruz.

Şunu ifade etmek gerekirse, keyif alarak yazacağınız ve kariyer planlarınızla uygun tez konusu seçimi yapmanızı tavsiye ederiz. Tez konusu nasıl belirlenir makalesini okuyabilirsiniz.
Ancak genel bilgi olsun diye kolay tez konusu bulma için ipucu vermek istiyorum.

İpucu : En kolay tez konusu nasıl bulunur

Yök tez merkezi sitesine girin. Arama motoruna aramak istediğiniz kelime grububu girin. Mesela insan kaynakları. Birçok tez örneği listelenecek. Solda kırmızı renkli numaraya tıklayın. Açılan sayfada pdf logosunu göreceksiniz. Dosyayı pdf olarak kaydedin. Öneriler ve sonuç bölümünü açın. Burada araştırma konusu fikirleri verilen yerdir. Bu sizin için tez konusu olacaktır.

2. Adım: Konu sınırlama

Tez nedir, tez nasıl yazılır için ikinci maddemiz konunun daraltılmasıdır. Tez konusu sınırlaması yaparken şunu dikkate alınız, konuyu geniş tutarsanız yazdığınız tez olmaz, çok daraltırsanız da yazacak kaynak bulmada sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden öyle bir sınırlama yapmak gerekir ki iki hataya da düşmeyesiniz.

Hipotez kurma

Yazılacak tezde hipotez nasıl kurulmalıdır. Bilimsel kriterlere göre savunacağınız konu ile alakalı savınızı iyi kurmanız lazım. Danışmanınızın dikkat edeceği konulardan biri de hipotez cümlesidir. Savunacağınız iddia edeceğiniz konu bu olduğu için iyi hazırlamanız gerekir.

Tez önerisi oluşturma

Tez önerisi nasıl olmalı, aşağıda örnek olması için tez önerisini inceleyebiliriz. Nasıl yazılır sorusunun en önemli bölümlerinden biridir.

3. Adım : Taslak Oluşturma

Tez nedir makalesinde üçüncü adımımız geçici taslağın oluşturulmasıdır. Tez önerisini sunduktan sonra danışmanınız sizden taslak oluşturmanızı isteyecektir. Bu kısım akademik çalışmanızda işleyeceğiniz konuların ilk planda başlıklarını içerdiği için buna içindekiler kısmı da denmektedir. içindekiler sayfası için öncelikle kaynak bulmanız ve kaynakça oluşturmanız gerekir. Tez nedir, aslında doğru bir taslak oluşturmadır.

Kaynaklar için kütüphanede tarama yapmanız ve belki de kitap satın almanız gerekebilir. Tez nasıl yazılır makalesini okumaya devam ediniz. Yüksek maliyetli olması nedeniyle sınırlı sayıda kitap almanızı ancak kütüphanede iyi bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Tez taslağı ile ilgili kısım biraz canınızı sıkabilir, danışman hocanız birçok düzeltme isteyecektir, canınızı sıkmayın, normal süreç böyledir. Kaynaklarınıza müdahele gelebilir, ilk başta söylemediği şeyleri ileride söyleyip sizi daha fazla araştırma yapmaya sevkedebilir. Kaynaklarınızı eski bulduğunu söyleyip yeni kaynak isteyebilir. Tez nasıl hazırlanır makalesine devam edelim.

Lisans ve Yüksek Lisans Tez Bölümleri Nelerdir

Tezde Giriş Bölümü Nasıl Olmalı

Tezin giriş bölümünde ne olur? Literatür taraması yapılarak ilgili konular bu kısma eklenir. Tez konusu ve hipotez kısmı bu bölümde yer alır. Giriş kısmında genel açıdan konu kısaca belirtilir sonra öncelikle çalışma konusunun amacı, kapsamı ve araştırma yöntemi ifade edilir.

Yöntem olarak kuramsal bir çalışma yerine açıklayıcı bir çalışma tercih edilmesi daha doğru olur. Amaç ve yöntem belirtildikten sonra çalışma ile ilgili sınırlamalar belirtilmelidir. (Örnek vermek gerekirse; “bu çalışmada 1996-2002 yılları arasında Türkiye’nin Orta-Doğu ülkelerine otomotiv ihracatı” incelenecektir). Tez nedir ve nasıl yazılır sorusu için önemli kısımdır. Tez giriş örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

tez giriş bölüm örneği

Tez yöntemi bölümü örneği

Uygulama kısmında hangi yöntemlerin kullanıldığının açıklandığı bölümdür. Yapılan tüm açıklamalar akademik formata uygun olmalı ve konuya hakim olmayan kişilerin bile kolayca anlayabileceği netlikte olmalı. Örnek olarak aşağıdaki dosyaya bakabilirsiniz.

tez yöntem örneği

Tezde Bulgular bölümü örneği

Bulgular bölümünde, akademik çalışmada incelenen sayısal bulgulara yer verilir. Elde edilen verilen, literatür ile mukayese edilmeli. Örnek bulgular sayfasını aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

Resmin üzerine tıklayıntezde bulgular örneği

Tezde Tartışma bölümü örneği

Esas konunun işlendiği bölüm tartışma bölümüdür. Elde edilen bulgular daha önce yapılmış çalışmalar ile kritiğe tabi tutularak benzerlikleri, farklılıkları ele alınır.

Tezin Sonuç bölümünde neler olur

Yazılan tezde hangi sonuçlara ulaşılmışsa bunlar yazılmalıdır.

 • Simgeler
 • Teşekkür
 • Kaynaklar
 • Ekler

Tez düzenlemesi nedir, nasıl yapılır

Bilimsel makale, yüksek lisans tezi ve doktora tezi yazarken öğrenciler yazım kurallarını en sona bırakmamalı. Üniversiteye ait yazım kurallarını tez yazmaya başladığında uygulaması lazım. Bu şekilde olursa düzenleme sorun olmaktan çıkar. Tez nedir, yazımıza devam ediyoruz.

Düzenleme yaparken, yazı tipi, tablo şekil, kaynakça oluşturma, sol kenar, metin içinde kaynak gösterme yer alır. İlave olarak, iç kapak, sayfa numaraları, sayfa boyutu, fotoğraf grafik, satır aralığında olacağı ilgili genel bilgiler yer alır.

İpucu : Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler içinde düzenlemeyi sona bırakmamak önemlidir.

Yüksek lisans tezlerini, lisans ve doktora tezinden ayıran temel özellikler, kısaca konunun daha spesifik olması, sayfa sayısı ve tez çalışmasının bilime yenilik getirmesidir.

Düzenleme yaptıktan sonra intihal raporu almanız gerekir. Ön lisans dahil, lisans ve yüksek lisans tezleri için rapor almak zorunludur.

İpucu : Tez yazmaya başladığınızda belirli periyotlarda intihal raporu alın. Benzerlik indeksini kontrol edin. Yüksek çıkarsa düşürün.

İntihal kontrolünden sonra tez savunma süreci başlar.

Web sitemizdeki ders notlarını, yazıları okuyarak okuyarak tez nedir konusunda deneyim kazanabilirsiniz.
Lisans ve yüksek lisans tezi danışmanlık hizmeti veren ekibimiz konu hakkında bilgi almak isteyenlere yardımcı olmaktayız. Tez konusunda, tezi hazırlama aşamasında neler yapılması gerekiyor sitedeki onlarca yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Tez yazımı için önemli ipuçları

 • Tez hazırlamanın önemli noktaları nelerdir
 • Plan yapın
 • Tezin yazım aşamalarını öğrenin
 • Örnekleri analiz edin
 • Kolay tez konusu belirleyin
 • Tez yazım kurallarını uygulayın
 • intihal raporu alın
 • Tez savunmasına hazırlanın

Tez nedir, tez nasıl yazılır makalesini okuduğunuz için tesekkur ederim. Yazıyı beğenip sosyal medyada paylaşmanızı rica ederim.

Konuyu daha iyi anlamanız için tez örnekleri sayfasını ve tez yazacaklara tavsiyeler yazılarını okumalısınız.

İlgili Yazılar

Tez tarama merkeziTez tarama merkezi

Tez tarama merkezi, tez araştırması yapan öğrencilerin, akademisyenlerin araştırmacıların ziyaret ettiği merkez anlamına gelmektedir. Tarama yapmak isteyen öğrencilerin ilk ziyaret edeceği yer, ulusal tez merkezi resmi sayfasıdır. Tez tarama merkezinden

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?