Tez nasıl yazılır

Tez Nasıl YazılırTez nasıl yazılır sorusu tez hazırlamak isteyen öğrencilerin cevap bulmaları gereken temel sorudur. Lisans bölümlerinde son sınıfa geçen öğrencilerin, yüksek lisans, master öğrencilerinin de son döneminde hazırlamakla yükümlü oldukları akademik sorumluluktur. Bu makaleyi okuduğunuzda aklınızda tez nasıl hazırlanır aklınızda en ufak soru işareti kalmayacak.

Bu makalede okuyacağınız bilgiler içinde lisans tezi nasıl yazılı, yüksek lisans tezi nasıl hazırlanır ya da doktora tezi nasıl yazılır sorularına cevap olacak niteliktedir. Çünkü teknik olarak tezde olması gereken tüm bölümler önlisans tezi, yüksek lisans tezi bitirme tezi ya da doktora tezi ile aynı özelliklere sahiptir. Bu yüzden bu yazıdaki bilgiler tüm öğrencilere hitap etmektedir.

Bitirme tezi ilk kez hazırlanacağı için birçok öğrenci tez bölümleri, nasıl yapıldığını öğrenmek için arama yapar, ancak itiraf etmek gerekirse doyurucu bilgiye maalesef ulaşamamaktadır.

Bu makalede örneklerle, detaylı şekilde tez hazırlama hakkında bilgi bulabilirsiniz, sadece teorik bilgi değil aradığınız dokümanları da bulabilirsiniz. Bunun yanında yazının alt kısımlarında tarafımıza gelen soruları ve bizim verdiğimiz yanıtları bulabilirsiniz.

TEZ NASIL YAZILIR

Tez nasıl yazılır makalesine başlamadan önce yazılmış tezleri incelemenizi tavsiye ederiz. Bunu nedeni tez bölümleri nelerdir, bunları iyi öğrenmektir. Yök tez tarama sayfasından konunuz ile alakalı birçok teze ulaşabilirsiniz. İncelediğiniz çalışmalar size fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. Tez nasıl yazılır hakkında aşağıdaki başlıkları incelemeniz gerekir.

 

Tez nasıl hazırlanır

 

Tez Nasıl Hazırlanır

1. Adım : Tez konusu seçimi

Danışman hocanız sizden konu önerisi ile gelmenizi isteyecektir, bunun için kısa bir çalışma yaparak sizce en uygun konu başlığını ya da başlıklarını danışman hocanıza götürmeniz gerekecektir. Konu seçiminde sorun yaşayan bir çok öğrenci mevcut, tez konusu nasıl seçilir, bununla ilgili bir makaleyi kısa süre içinde eklemeyi düşünüyoruz.  Şunu ifade etmek gerekirse, keyif alarak yazacağınız ve kariyer planlarınızla uygun konu seçimi yapmanızı tavsiye ederiz.

2. Adım: Konu sınırlama nasıl olmalı

Konu sınırlaması yaparken şunu dikkate alınız, konuyu geniş tutarsanız yazdığınız tez olmaz, çok daraltırsanız da yazacak kaynak bulmada sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden öyle bir sınırlama yapmak gerekir ki iki hataya da düşmeyesiniz.

Hipotez nasıl kurulur

Bilimsel kriterlere göre savunacağınız konu ile alakalı savınızı iyi kurmanız lazım. Tez danışmanınızın dikkat edeceği konulardan biri de hipotez cümlesidir. Tezinizde savunacağınız iddia edeceğiniz konu bu olduğu için iyi hazırlamanız gerekir.

Tez önerisi oluşturmaTezi nasıl yazmak lazım

Tez önerisi nasıl olmalı, aşağıda örnek olması için tez önerisini inceleyebiliriz. Tez nasıl yazılır sorusunun en önemli bölümlerinden biridir.

3. Adım : Tez Taslağı Oluşturma

Öneriyi sunduktan sonra danışmanınız sizden taslak oluşturmanızı isteyecektir. Bu kısım tezinizde işleyeceğiniz konuların ilk planda başlıklarını içerdiği için buna içindekiler kısmı da denmektedir. İçindekiler kısmı için öncelikle kaynak bulmanız gerekir. Kaynaklar için kütüphanede tarama yapmanız ve belki de kitap satın almanız gerekebilir. Yüksek maliyetli olması nedeniyle sınırlı sayıda kitap almanızı ancak kütüphanede iyi bir araştırma yapmanız gerekecektir. Tez nasıl yazılır için önemli bölümdür.

Taslak ile ilgili kısım biraz canınızı sıkabilir, danışman hocanız birçok düzeltme isteyecektir, canınızı sıkmayın, normal süreç böyledir. Kaynaklarınıza müdahele gelebilir, ilk başta söylemediği şeyleri ileride söyleyip sizi daha fazla araştırma yapmaya sevkedebilir. Kaynaklarınızı eski bulduğunu söyleyip yeni kaynak isteyebilir.

Tez planı ve başlık planı nasıl olmalı

Geçici taslak oluşturma

Tezi nasıl hazırlamak gerekir

Tez Hazırlama Bölümleri

Giriş Bölümü

Tez giriş bölümünde ne olur? Literatür taraması yapılarak ilgili konular bu kısma eklenir. Tez konusu ve hipotez kısmı bu bölümde yer alır. Giriş kısmında genel açıdan konu kısaca belirtilir sonra öncelikle çalışma konusunun amacı, kapsamı ve araştırma yöntemi ifade edilir. Yöntem olarak kuramsal bir çalışma yerine açıklayıcı bir çalışma tercih edilmesi daha doğru olur. Amaç ve yöntem belirtildikten sonra çalışma ile ilgili sınırlamalar belirtilmelidir. (Örnek vermek gerekirse; “bu çalışmada 1996-2002 yılları arasında Türkiye’nin Orta-Doğu ülkelerine otomotiv ihracatı” incelenecektir). Tez giriş örneğine bakmak için tıklayın Tez nasıl yazılır sorusu için önemli kısımdır.

Tez Yöntemi Bölümü

Uygulama kısmında hangi yöntemlerin kullanıldığının açıklandığı bölümdür. Yapılan tüm açıklamalar akademik formata uygun olmalı ve konuya hakim olmayan kişilerin bile kolayca anlayabileceği netlikte olmalı.

Tez Bulguları Bölümü

Bulgular bölümünde tezde incelenen sayısal bulgulara yer verilir. Elde edilen verilen, literatür ile mukayese edilmeli.

Tez Tartışması Bölümü

Esas konunun işlendiği bölüm tartışma bölümüdür. Elde edilen bulgular daha önce yapılmış çalışmalar ile kritiğe tabi tutularak benzerlikleri, farklılıkları ele alınır.

Sonuç bölümü

Elde edilen sonuçlara bu kısımda yer verilmeli.

Simgeler : Tezde kullanılan simgelerin bulunduğu bölümdür.

Teşekkür : Emeği geçenlere teşekkür edilen kısım.

Kaynaklar: Tezde kullanılan tüm referanslar yazım kılavuzuna uygun şekilde verildiği bölüm.

Ekler: Tezde kullanılan varsa eklerin konacağı bölüme verilen yerdir.

Tezin nasıl yazılacağı ile ilgili ana bölümlerin üzerinden kısaca geçmiş olduk.

Tez nasıl yazılmalı

Tez nasıl yazılır hakkında dokümanlar

Aşağıdaki örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz. Tez hazırlarken, tez bölümleri ile ilgili örneklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Listeyi sürekli güncellemekteyiz.

Tez hazırlama fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Tez proje merkezi olarak tez yazımı, proje yazımı hakkında destek vermekteyiz. Yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans ve lisans öğrencilerine akademik kadromuz zamanında hizmet sunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tez yazım merkezi arayanlara tez hazırlama süreçlerinde yardımcı olmaktayız.

Tezini tamamlayan öğrencilere üniversite tez yazım kılavuzuna uygun tez formatlama ve intihal kontrolü yaparak intihal raporu vermekteyiz. Bize iletişim bilgilerinden ulaşabildiğiniz gibi iletişim sayfasından tez siparişi için talep formunu doldurup yollayabilirsiniz.

Tez nasıl yazılır makalesini sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz.

 

30 Eylül 2016
1.655 kez görüntülendi