1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Tez nedir: Tez nasıl yazılır [ hazırlanır ]

Tez nedir, tez nasıl yazılır sorusu tüm öğrencilerin cevap bulmaları gereken temel sorudur. Lisans bölümlerinde son sınıfa geçen öğrencilerin, yüksek lisans, master öğrencilerinin de son döneminde hazırlamakla yükümlü oldukları akademik sorumluluktur.

Bu makaleyi okuduğunuzda aklınızda, ön lisans tez, lisans tezinin, yüksek lisans tez nasil yazilir konusunda aklınızda en ufak soru işareti kalmayacak.

tez nedir tez nasıl yazılır

Bu makalede okuyacağınız bilgiler içinde lisans tezinin nasıl yazılacağını, yüksek lisans için nasıl yazılır ya da doktora çalışmasının nasıl yapılacağı sorularına cevap olacak niteliktedir.

İlk kez hazırlayacak öğrenciler, olması gereken bölümleri, nasıl yapıldığını öğrenmek için arama yapar, ancak itiraf etmek gerekirse bu konuda doyurucu bilgiye maalesef ulaşaz.

Bu makalede örneklerle, detaylı şekilde tez yazma hakkında bilgi bulabilirsiniz. Yalnız teorik bilgi değil aradığınız dokümanları da bulabilirsiniz.

Tez nasıl yazılır

Tez nasıl hazırlanır makalesine başlamadan önce yazılmış hazırlanmış olanları incelemenizi tavsiye ederiz. Bunu nedeni tez bölümleri nelerdir, bunları iyi öğrenmektir. Yök tez merkezi sayfasından konunuz ile alakalı birçok örneklere ulaşabilirsiniz. İncelediğiniz çalışmalar size fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. Nasıl yazılacağı hakkında aşağıdaki başlıkları incelemeniz gerekir.

İpucu : Tez hazırlamanın püf noktası plan yapmak. Bu plana uymaktır.

Tez nedir

Bilimsel bir iddianın bilimsel akademik kriterlere göre kanıtlanması demektir. Tez bir iddiadır ve bu iddianın farklı biçimlerde analiz edilerek kanıtlanması olarak kısaca tarif edilebilir.

Tez nasıl yazılır hakkında dokümanlar

Aşağıdaki örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz. Tez hazırlarken, tez bölümleri ile ilgili örneklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

 • Tez yazımına başlarken karşılaşabileceğiniz muhtemel belirsizlikler tıklayın
Bu yazıyı okuyun  Yönetim ve organizasyon tez yazdırma

Listeyi sürekli güncellemekteyiz.

Tez nasıl yazılır videosunu izleyebilirsiniz.

Tez nasıl hazırlanır

Tez nedir, tez nasıl yazılır makalesini iyice okuyun ve sonrasında siz de uygulamaya başlayın.

1. Adım : Tez konusu seçimi

Danışman hocanız sizden konu önerisi ile gelmenizi isteyecektir. Bunun için kısa bir çalışma yaparak sizce en uygun konu başlığını ya da başlıklarını danışman hocanıza götürmeniz gerekecektir. Konu seçiminde sorun yaşayan bir çok öğrenci mevcut, konu nasıl seçilir, bununla ilgili bir makaleyi kısa süre içinde eklemeyi düşünüyoruz.  Şunu ifade etmek gerekirse, keyif alarak yazacağınız ve kariyer planlarınızla uygun tez konusu seçimi yapmanızı tavsiye ederiz. Tez konusu nasıl belirlenir makalesini okuyabilirsiniz.
Ancak genel bilgi olsun diye kolay tez konusu bulma için ipucu vermek istiyorum.

İpucu : En kolay tez konusu nasıl bulunur

Yök tez merkezi sitesine girin. Arama motoruna aramak istediğiniz kelime grububu girin. Mesela insan kaynakları. Birçok tez örneği listelenecek. Solda kırmızı renkli numaraya tıklayın. Açılan sayfada pdf logosunu göreceksiniz. Dosyayı pdf olarak kaydedin. Öneriler ve sonuç bölümünü açın. Burada araştırma konusu fikirleri verilen yerdir. Bu sizin için tez konusu olacaktır.

2. Adım: Konu sınırlama

Tez konusu sınırlaması yaparken şunu dikkate alınız, konuyu geniş tutarsanız yazdığınız tez olmaz, çok daraltırsanız da yazacak kaynak bulmada sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden öyle bir sınırlama yapmak gerekir ki iki hataya da düşmeyesiniz.

Hipotez kurma

Bilimsel kriterlere göre savunacağınız konu ile alakalı savınızı iyi kurmanız lazım. Danışmanınızın dikkat edeceği konulardan biri de hipotez cümlesidir. Savunacağınız iddia edeceğiniz konu bu olduğu için iyi hazırlamanız gerekir.

Tez önerisi oluşturma

Tez önerisi nasıl olmalı, aşağıda örnek olması için tez önerisini inceleyebiliriz. Nasıl yazılır sorusunun en önemli bölümlerinden biridir.

Bu yazıyı okuyun  Turnitin ücretsiz

3. Adım : Taslak Oluşturma

Tez önerisini sunduktan sonra danışmanınız sizden taslak oluşturmanızı isteyecektir. Bu kısım akademik çalışmanızda işleyeceğiniz konuların ilk planda başlıklarını içerdiği için buna içindekiler kısmı da denmektedir. içindekiler sayfası için öncelikle kaynak bulmanız ve kaynakça oluşturmanızgerekir.

Kaynaklar için kütüphanede tarama yapmanız ve belki de kitap satın almanız gerekebilir. Tez nasıl yazılır makalesini okumaya devam ediniz. Yüksek maliyetli olması nedeniyle sınırlı sayıda kitap almanızı ancak kütüphanede iyi bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Tez taslağı ile ilgili kısım biraz canınızı sıkabilir, danışman hocanız birçok düzeltme isteyecektir, canınızı sıkmayın, normal süreç böyledir. Kaynaklarınıza müdahele gelebilir, ilk başta söylemediği şeyleri ileride söyleyip sizi daha fazla araştırma yapmaya sevkedebilir. Kaynaklarınızı eski bulduğunu söyleyip yeni kaynak isteyebilir. Tez nasıl hazırlanır makalesine devam edelim.

Tez Bölümleri Nelerdir

Giriş Bölümü

Giriş bölümünde ne olur? Literatür taraması yapılarak ilgili konular bu kısma eklenir. Tez konusu ve hipotez kısmı bu bölümde yer alır. Giriş kısmında genel açıdan konu kısaca belirtilir sonra öncelikle çalışma konusunun amacı, kapsamı ve araştırma yöntemi ifade edilir. Yöntem olarak kuramsal bir çalışma yerine açıklayıcı bir çalışma tercih edilmesi daha doğru olur. Amaç ve yöntem belirtildikten sonra çalışma ile ilgili sınırlamalar belirtilmelidir. (Örnek vermek gerekirse; “bu çalışmada 1996-2002 yılları arasında Türkiye’nin Orta-Doğu ülkelerine otomotiv ihracatı” incelenecektir). Tez nasıl yazılır sorusu için önemli kısımdır. Tez giriş örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

tez giriş bölüm örneği

Tez Yöntemi Bölümü

Uygulama kısmında hangi yöntemlerin kullanıldığının açıklandığı bölümdür. Yapılan tüm açıklamalar akademik formata uygun olmalı ve konuya hakim olmayan kişilerin bile kolayca anlayabileceği netlikte olmalı. Örnek olarak aşağıdaki dosyaya bakabilirsiniz.

tez yöntem örneği

Bulgular Bölümü

Bulgular bölümünde, akademik çalışmada incelenen sayısal bulgulara yer verilir. Elde edilen verilen, literatür ile mukayese edilmeli. Örnek bulgular sayfasını aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

Resmin üzerine tıklayıntezde bulgular örneği

Tartışma Bölümü

Esas konunun işlendiği bölüm tartışma bölümüdür. Elde edilen bulgular daha önce yapılmış çalışmalar ile kritiğe tabi tutularak benzerlikleri, farklılıkları ele alınır.

Sonuç bölümü

Yazılan tezde hangi sonuçlara ulaşılmışsa bunlar yazılmalıdır.

 • Simgeler
 • Teşekkür
 • Kaynaklar
 • Ekler

 

Tez düzenlemesi nedir, nasıl yapılır

Bilimsel makale, yüksek lisans tezi ve doktora tezi yazarken öğrenciler yazım kurallarını en sona bırakmamalı. Üniversiteye ait yazım kurallarını tez yazmaya başladığında uygulaması lazım. Bu şekilde olursa düzenleme sorun olmaktan çıkar.

Bu yazıyı okuyun  Makale kitap pdf nasıl bulunur

Düzenleme yaparken, yazı tipi, tablo şekil, kaynakça oluşturma, sol kenar, metin içinde kaynak gösterme yer alır. İlave olarak, iç kapak, sayfa numaraları, sayfa boyutu, fotoğraf grafik, satır aralığında olacağı ilgili genel bilgiler yer alır.

İpucu : Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler içinde düzenlemeyi sona bırakmamak önemlidir.

Yüksek lisans tezlerini, lisans ve doktora tezinden ayıran temel özellikler, kısaca konunun daha spesifik olması, sayfa sayısı ve tez çalışmasının bilime yenilik getirmesidir.

Düzenleme yaptıktan sonra intihal raporu almanız gerekir. Ön lisans dahil, lisans ve yüksek lisans tezleri için rapor almak zorunludur.

İpucu : Tez yazmaya başladığınızda belirli periyotlarda intihal raporu alın. Benzerlik indeksini kontrol edin. Yüksek çıkarsa düşürün.

İntihal kontrolünden sonra tez savunma süreci başlar.

Web sitemizdeki ders notlarını, yazıları okuyarak okuyarak deneyim kazanabilirsiniz.
Lisans ve yüksek lisans tezi danışmanlık hizmeti veren ekibimiz konu hakkında bilgi almak isteyenlere yardımcı olmaktayız. Tez konusunda, tezi hazırlama aşamasında neler yapılması gerekiyor sitedeki onlarca yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

 • Tez hazırlamanın önemli noktaları nelerdir
 • Plan yapın
 • Tezin yazım aşamalarını öğrenin
 • Örnekleri analiz edin
 • Kolay tez konusu belirleyin
 • Tez yazım kurallarını uygulayın
 • intihal raporu alın
 • Tez savunmasına hazırlanın

Tez nedir, tez nasıl yazılır makalesini okuduğunuz için tesekkur ederim. Yazıyı beğenip sosyal medyada paylaşmanızı rica ederim.

Konuyu daha iyi anlamanız için tez örnekleri sayfasını ve tez yazacaklara tavsiyeler yazılarını okumalısınız.

tez danışmanı

Tez Danışmanı sitesine lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurup destek almaktadır. Öğrencilerden gelen bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Soru: Yüksek lisans tezimi yazmak için sitenize ulaştım. Birçok faydalı bilgi buldum. Tezimi yazdırmak için sizden nasıl destek alabilirim?

Yüksek lisans tez yazdırmak isteyen öğrenciler yanında lisans öğrencilerine de destek olmaktayız. Verdiğimiz destek, tez konusu belirleme, tez yazımı, literatür taraması, üniversite şablonuna göre düzenleme ve intihal düşürme olarak özetlenebilir. Konu ile ilgili aşağıdaki linkleri okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
30 Eylül 2016
38.478 kez görüntülendi
Share