Tez nasıl yazılır

Oy

tez nasıl yazılır

Tez nasıl yazılır sorusu tez hazırlamak isteyen öğrencilerin cevap bulmaları gereken temel sorudur. Lisans bölümlerinde son sınıfa geçen öğrencilerin, yüksek lisans, master öğrencilerinin de son döneminde hazırlamakla yükümlü oldukları akademik sorumluluktur. Bu makaleyi okuduğunuzda tez nasıl yazılır en iyi şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Bitirme tezi ilk kez hazırlanacağı için birçok öğrenci nasıl yapıldığını öğrenmek için arama yapar, ancak itiraf etmek gerekirse doyurucu bilgiye maalesef ulaşamamaktadır. Bu yüzden tez nasıl yazılır makalesini sizler için hazırlamaya karar verdik.

Tez nasıl yazılır makalesinde örneklerle, detaylı şekilde tez nasıl yazılır hakkında bilgi bulabilirsiniz, sadece teorik bilgi değil aradığınız dökümanları da bulabilirsiniz. Bunun yanında yazının alt kısımlarında tarafımıza gelen soruları ve bizim verdiğimiz yanıtları bulabilirsiniz.

Makaleyi incelediğinizde tez nasıl hazırlanır, konusunda fikir sahibi olacaksınız. Bu yüzden yazıyı iyice okumanızı ve örnekleri dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz.

Tez nasıl yazılır

Tez hazırlamaya başlamadan önce yazılmış tezleri incelemenizi tavsiye ederiz. Yök tez tarama sayfasından konunuz ile alakalı birçok teze ulaşabilirsiniz. İncelediğiniz çalışmalar size fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. Tez nasıl yazılır hakkında aşağıdaki başlıkları incelemeniz gerekir.

 • Tez konusu seçimi : Danışman hocanız sizden konu önerisi ile gelmenizi isteyecektir, bunun için kısa bir çalışma yaparak sizce en uygun konu başlığını ya da başlıklarını danışman hocanıza götürmeniz gerekecektir. Konu seçiminde sorun yaşayan bir çok öğrenci mevcut, tez konusu nasıl seçilir, bununla ilgili bir makaleyi kısa süre içinde eklemeyi düşünüyoruz.  Şunu ifade etmek gerekirse, keyif alarak yazacağınız ve kariyer planlarınızla uygun konu seçimi yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Konu sınırlama nasıl olmalı : Konu sınırlaması yaparken şunu dikkate alınız, konuyu geniş tutarsanız yazdığınız tez olmaz, çok daraltırsanız da yazacak kaynak bulmada sıkıntı yaşarsınız. Bu yüzden öyle bir sınırlama yapmak gerekir ki iki hataya da düşmeyesiniz.
 • Hipotez nasıl kurulur : Bilimsel kriterlere göre savunacağınız konu ile alakalı savınızı iyi kurmanız lazım. Tez danışmanınızın dikkat edeceği konulardan biri de hipotez cümlesidir. Tezinizde savunacağınız iddia edeceğiniz konu bu olduğu için iyi hazırlamanız gerekir.
 • Tez önerisi oluşturma : Tez önerisi nasıl olmalı, aşağıda örnek olması için tez önerisini inceleyebiliriz. Tez nasıl yazılır sorusunun en önemli bölümlerinden biridir.
 • Tez Taslağı Oluşturma : Öneriyi sunduktan sonra danışmanınız sizden taslak oluşturmanızı isteyecektir. Bu kısım tezinizde işleyeceğiniz konuların ilk planda başlıklarını içerdiği için buna içindekiler kısmı da denmektedir. İçindekiler kısmı için öncelikle kaynak bulmanız gerekir. Kaynaklar için kütüphanede tarama yapmanız ve belki de kitap satın almanız gerekebilir. Yüksek maliyetli olması nedeniyle sınırlı sayıda kitap almanızı ancak kütüphanede iyi bir araştırma yapmanız gerekecektir. Tez nasıl yazılır için önemli bölümdür.
 • Taslak ile ilgili kısım biraz canınızı sıkabilir, danışman hocanız birçok düzeltme isteyecektir, canınızı sıkmayın, normal süreç böyledir. Kaynaklarınıza müdahele gelebilir, ilk başta söylemediği şeyleri ileride söyleyip sizi daha fazla araştırma yapmaya sevkedebilir. Kaynaklarınızı eski bulduğunu söyleyip yeni kaynak isteyebilir.
 • Tez planı ve başlık planı nasıl olmalı:
 • Geçici taslak oluşturma

Tez Bölümleri Nelerdir

 • Giriş Bölümü : Tez giriş bölümünde ne olur? Literatür taraması yapılarak ilgili konunlar bu kısma eklenir. Tez konusu ve hipotez kısmı bu bölümde yer alır. Giriş kısmında genel açıdan konu kısaca belirtilir sonra öncelikle çalışma konusunun amacı, kapsamı ve araştırma yöntemi ifade edilir. Yöntem olarak kuramsal bir çalışma yerine açıklayıcı bir çalışma tercih edilmesi daha doğru olur. Amaç ve yöntem belirtildikten sonra çalışma ile ilgili sınırlamalar belirtilmelidir. (Örnek vermek gerekirse; “bu çalışmada 1996-2002 yılları arasında Türkiye’nin Orta-Doğu ülkelerine otomotiv ihracatı” incelenecektir). Tez giriş örneğine bakmak için tıklayın Tez nasıl yazılır sorusu için önemli kısımdır.
 • Tez Yöntemi Bölümü : Uygulama kısmında hangi yöntemlerin kullanıldığının açıklandığı bölümdür. Yapılan tüm açıklamalar akademik formata uygun olmalı ve konuya hakim olmayan kişilerin bile kolayca anlayabileceği netlikte olmalı.
 • Tez Bulguları Bölümü : Bulgular bölümünde tezde incelenen sayısal bulgulara yer verilir. Elde edilen verilen, literatür ile mukayese edilmeli.
 • Tez Tartışması Bölümü : Esas konunun işlendiği bölüm tartışma bölümüdür. Elde edilen bulgular daha önce yapılmış çalışmalar ile kritiğe tabi tutularak benzerlikleri, farklılıkları ele alınır.
 • Sonuç bölümü : Elde edilen sonuçlara bu kısımda yer verilmeli.
 • Simgeler : Tezde kullanılan simgelerin bulunduğu bölümdür.
 • Teşekkür : Emeği geçenlere teşekkür edilen kısım.
 • Kaynaklar: Tezde kullanılan tüm referanslar yazım kılavuzuna uygun şekilde verildiği bölüm.
 • Ekler: Tezde kulanılan varsa eklerin konacağı bölüme verilen yerdir.

Tezin nasıl yazılacağı ile ilgili ana bölümlerin üzerinden kısaca geçmiş olduk.

Tez nasıl yazılır hakkında dokümanlar

Bitirme tez nasıl yazılır ile ilgili aşağıdaki örnekleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Tez hazırlama kuralları nelerdir, tez hazırlama kriterleri, tez hazırlama aşamaları hakkında bilgi aşmak için tez hazırlama sayfasına göz atabilirsiniz.

 • Sitede Yapılan tez nasıl yazılır ile ilgili aramalar
  tez örnekleri
  tez yazım kuralları
  Bitirme tezi nasıl hazırlanır
  word ile tez nasıl yazılır
 • lisans tez nasıl yazılır
  kolay tez nasıl yazılır örnek
  tez nasıl yazılır sunum
  bitirme tezi nasıl yazılır örnekleri
  tez nasıl yazılır yüksek lisans

Tez nasıl yazılır makalesini sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz.

 

Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?

Comments are closed.

Devamını oku:
Kaynakça nasıl yazılır

OyKaynakça nasıl yazılır sorusunu tez yazıp da araştırmayan kimse neredeyse yoktur. Bu makaleyi okuduğunuzda siz de kaynakça yazımı hakkında bilgi...

Kapat