Yök tez arama

tez aramaTez arama nedir, nasıl yapılır, hangi sitelerde arama yapılır, yök tez merkezi sitesinde arama nasıl yapılır, diğer arama merkezleri hangileri genel olarak anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, google tezin aranacağı yer değildir. Google a yazıp tez araması yapılmaz. Tez arama yeri yüksek öğretim merkezidir. Akademik tezlere ulaşmak için google akademik sayfasını inceleyebilir, kayıtlı tezlere, makalelere erişebilirsiniz.

Arama yapılan sitelerin başında yök tez merkezi gelir. YÖK sitesinden detaylı arama, basit arama yaparak aradığınız çalışmaya  dijital ortamdan erişebilirsiniz.

Arama yaptınız ancak bazı tezlere ulaşamayabilirsiniz. Çünkü erişim sadece izinli olanlara var. Eğer izinli değilse, erişim hakkınız yok demektir. Bu durumda yapmanız gereken izin formunu doldurup yollamanız. İzin formuna yine yök tez merkezi sitesinden ulaşabilirsiniz. Aşağıda arama ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Örnekler, tez yazmak isteyen öğrencilerin fikir edinmeleri için önem taşır. Nasıl yazılmış, nasıl savunulmuş, şekil açısından nasıl işlenmiş bunlar lisans, yüksek lisans yapan öğrencilere fikir verir. Bunun yanında literatür taraması yapmak isteyen öğrenciler tarama yapar. Son olarak, kaynak araması yapmak için yapılır.

Hazır tez örneklerini incelemek, literatür taraması yapmak, kaynaklara bakmak için yapılan çalışmaya verilen addır tez arama. Basit, detaylı, gelişmiş arama motoru sayesinde kolayca aradığınızı bulabilirsiniz.

 

Yök Tez Merkezi Sitesinde Arama Nasıl Yapılır

Yüksek öğretim kurumuna bağlı yök tez sitesinde tezlerin aranmasının nasıl yapıldığını kısaca yazmak isterim. Arama motoruna ne kadar spesifik bilgi girersek aradığınız sonuçlara daha yaklaşmış olursunuz. Genel tarama yaptığınızda birçok sonuç gelir, bunlar arasında tekrar incelemeniz gerekebilir.

Arama motoru sayfasındaki detaylı tarama kriterleri :

Üniversite: Hangi üniversiteye ait yazılmış tezleri arıyorsanız üniversite adını girmeniz gerekir.

Enstitü: Tıkladığınızda gelen seçeneklerden arama yapmak istediğiniz enstitüyü belirlemeniz lazım.

Anabilim Dalı : Seç butonuna tıkladığınızda menüde birçok ana bilim dalını seçiniz.

Bilim Dalı: Tıkladığınızda bilim dalını seçip ilerleyebilirsiniz.

Konu: Hangi konuda yazılmış tez örneklerini arıyorsanız, bu adımda seçmeniz gerekir.

Dizin: Yazılmış tezlere ulaşmak için anahtar kelimeleri buraya yazabilirsiniz.

Tez Türü:  Yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık gibi hangi türde tez araması yapmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz.

İzin Durumu: Yayınlanan her teze ulaşamayabilirsiniz. İzinli işaretlerseniz aradığınız teze ulaşma ihtimaliniz daha yüksektir.

Durumu: Açılan pencereden gelen menüde onaylandı, hazırlanıyor, tümü çıkar. Onaylandı ya da tümü seçerseniz daha kolay erişebilirsiniz.

Dil: Bu sekmede hangi dilde yazılmışsa o dile ait tezlere erişebilirsiniz. Genelde Türkçe ve İngilizce arama yapılmaktadır.

Grubu: Fen, Sosyal, Tıp grubundan hangisinde aramasını yapmak istiyorsanız ona göre seçim yapmanız gerekir.

Özet: Özet ile ilgili kısımlar yüklendiği için buraya yazacağınız özet kısmından teze erişebilirsiniz.

Yıl: Hangi yıllarda yazılmış olan teze ulaşmak isterseniz oma göre kriterleri belirlemeniz lazım.

Tez No: Tez numarasını biliyorsanız, buraya yazarak hemen ulaşabilirsiniz.

Tez Adı: Biliyorsanız tez adınını girerek devam edebilirisiniz.

Yazar: Tezi hazırlayan kişinin adını girerek aramanızı yapabilirsiniz.

Danışman: Tez danışmanının adını biliyorsanız, bu kısma yazarak danışmana ait tezlere erişebilirsiniz.

 

 Gelişmiş Tarama ekranındaki kriterler

Aranacak Alan: Bu alanda tez aramak için hangi alanlara ne yazacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Aradığınız sonuca ulaşmak için birkaç kez deneme yapabilirsiniz. Kısaca burada anlatmak istiyorum:

Aranacak Kelime(ler): Bu alana anahtar kelimenizi girmeniz lazım. İki ya da üç kelime en ideal olanıdır. Bunun karşıısında arama yapılacak alan bölümü yer alır. Yazar, danışman, konu gibi alanlardan kendiniz için uygun olanı seçin.

Ve/Veya/İçermesin:  “Ve” seçerseniz anahtar kelimenizin geçtiği sonuçlar listelenirken, “veya” seçtiğiniz anahtar kelime ile birlikte olanlar sıralanır. “İçermesin” i seçerseniz yazdığınız kelimeyi içerenler listede gözükmez.

Arama tipi : “Sadece yazılan şekilde” ve “içinde geçsin” menüleri gelir. Arasındaki fark, “sadece yazılan şekilde” seçerseniz, yazdığınız kelime ile bire bir eşleşen sonuçlar listelenirken, “içinde geçsin” işaretlerseniz anahtar kelimelelerinizin geçtiği tezler sıralanır.

Diğer kısımlar yukarıda açıklandı.

 

İzinli olmayan tezler için ne yapmanız gerekir? tez taraması yapan öğrencilerin yaşadığı sorunlardan en önemlisi buldukları pdf teze ulaşamamalarıdır. Bunun için izin formunu doldurmaları gerekir. Gitmek için tıklayn Tez yayınlama izin belgesi

 

Yök tez arama sayfasına ulaşmak için tıklayın

Tez arama siteleri nelerdir

Hangi sitelerde araması yapılır?

 

 

Google akademik’ten de arama yapabilirsiniz. Akademik tezlerin, özetine, içeriğine kolayca erişebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Lisans tezi hazırlamaLisans tezi hazırlama

Lisans tezi hazırlama konusunda öğrencilere akademik destek vermekteyiz. Eğitim alan öğrencilere ödev, proje, makale, tez, essay yazım konularında hizmet vermekteyiz. Üniversite öğrencileri bitirme dönemine geldiklerinde mezun olabilmek için yazmaları gereken

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?