1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

İntihal raporu nedir nasıl alınır ( Güncellendi )

ücretsiz intihal raporu

 

intihal raporu nedir, ücretsiz nasıl alınır, nereden alınır, oran nasıl düşürülür, turnitin oranı kaç olmalı? Tez yazım aşamasında lisans, yüksek lisans öğrencilerinin dikkat etmesi gereken konulardan biridir.

Birçok öğrenci tezini teslim ederken, tez savunmasından önce sürpriz yaşar. Bu yüzden konu önemlidir. Tez yazım merkezimiz tez proje yazan lisansüstü eğitim, yüksek lisans ve doktora yapanları bilgilendirmektedir.

intihal nedir

Aşırma adı verilen bilimsel akademik suçtur. Emek sarf etmeden yapılan fikri suçtur. Kes kopyala yaparak, başkasının çalışmasını sahiplenmek olarak ifade edilebilir.

intihal raporu nedir

Tez, proje, makale gibi akademik yayınlardaki benzerlik oranını turnitin gibi yazılımlarla ölçen rapora denir.

İntihal nasıl olur

Genelde iki şekilde olur
Tezi hazırlama esnasında kes kopyala yaparak olur. İkincisi, alıntının kaynakçada doğru gösterilmemesi ile olur. Literatür tarama yaptığınız yerleri okuyup kendi cümleleriniz ile yazın. Alıntıyı ve atıfları düzgün yapın. Yüksek intihal oranı ile karşılaşmayın.

Bu yazıyı okuyun  Yüksek lisans tezi hazırlama hakkında bilmeniz gerekenler

intihal tespit için hangi programlar

Turnitin intihal programı en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanında ithenticate ve urkund gibi yazılımlar da kullanılmaktadır.

Ne zaman alınması gerekir

Tez yazım aşaması sonunda jüri üyelerine sunum yapmadan önce alınması gerekir. Sunum yapmayacak olan önlisans tez, lisans ve yüksek lisans ve doktora öğrencileri tez çalışması bitince almak zorundadır.

intihal raporu zorunlu mu

Yazılan tezlerin %60’ında yüksek oranlı benzerlik görülmeye başlandı. Bu yüzden YÖK yönetim kurulunun rapor almayı zorunlu hale getirdiğini biliyoruz. Buna göre lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri tezini enstitüye teslim ederken, raporu almaları mecburi hale getirildi. Belirli bir oranın üzerindeki benzerlik olan çalışmalar kabul edilmemektedir.

Nasıl alınır

Benzerlik raporu olarak da bilinen bu belgeyi iki şekilde alabilirsiniz.

Enstitüden ve tez merkezinden. İlkini tez danışmanınız aracılığı ile alabilirsiniz. Fakat, bunun için tezin son haline getirilmesi gerekir. Daha önce kontrol amacı ile almak isterseniz ikinci yol tez danışmanlık siteleridir.
Akademik personelin kullanımı için öğretmen hesabı vardır. Öğrenciler rapor almak için danışman hocalara gönderir. Ya da onların gösterdiği öğretim üyesi kontrol eder.
Turnitine üyeyseniz giriş için öğretim üyesinden sınıf bilgisini alarak tez intihal belgesini kendiniz de alabilirsiniz. Fakat, çoğunlukla tez danışmanı size bu belgeyi kendisi gönderir.

Not: Danışman hoca, araştırma görevlisi, akademik personelin tez intihal belgesi alırken dikkat etmesi gerekir. Depo özelliğinin mutlaka kapalı olması gerekir.

Ücretsiz intihal tespit programları güvenilir mi
Piyasada birçok ücretsiz yazılım bulunmaktadır. Ben şahsen tez projemi sokmam. Veritabanına kaydetme ihtimali çok yüksek. Bir sonraki kontrolde yüksek çıkabilir.

Bu yazıyı okuyun  Yüksek lisans tezi yazdırma

Benzerlik oranı yüksek çıkarsa

Rapor aldığım birçok öğrencinin oranı %60 ve üzeri çıktı. Yüksek çıkan benzerlik oranı dünyanın sonu değil. Bunun için oranın düşürülmesi gerekir.

intihal oranı düşürme

Bunun için ilk önce benzerlik belgesinin elinizde olması gerekir. Rapora baktığınızda renkli yerleri görebilirsiniz. Ayrıca yanında referans numaraları olur. Renkli yerleri tekrar yazmanız gerekir. Anlamı değişmeden değişik şekilde ifade ederek bu yerleri elden geçirin.

Kabul edilen intihal oranı nedir

Türkiye’de benimsenen standart benzerlik oranı yok. Fakat, birçok üniversite %20 olarak kabul etmektedir. Yazım kılavuzunda net bilgi bulamazsanız mutlaka danışman hocanıza sorun.

Yüksek lisans tezi için oran

Yaptığım araştırmalara göre bu oran %20 ile %40 arasında değişmektedir.
Tezsiz yüksek lisans için de benzer oranlar kabul edilmektedir.

Doktora tezi için
Bu oran doktora tezinde %10’a kadar düşmektedir. Kaynakça çıkarıldıktan sonra farklı oranlar alınmaktadır.

Hile yapmak mümkün mü

Böyle bir şeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Bir şekilde turnitin tez intihal programı sahtekarlığı yakalamaktadır. iThenticate veya Turnitin yakalamasa danışmanınız mutlaka anlar. İntihal ile ilgili bilmeniz gerekenler yazısını okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyun  Tez intihal belgesi

Veritabanına kayıt

Az da olsa tezini veritabanına kaydettiren yüksek lisans, lisans tezi yazan öğrenci başvurmaktadır. Tez danışmanı ya da arkadaşının hatası nedeniyle oran %90 civarında çıkmaktadır. Bunun için ne yapmanız gerekir? Bunun silinmesi gerekir. Detaylı bilgi almak için arayın.

Tez savunmasından önce özellikle tez yazım sürecinde bize başvurarak intihal oranı kontrolü yapmanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz turnitin rapor almak için

Öğrencilere benzerlik indeksi belgesini veriyoruz. Bunun için ufak talebimiz var. Sosyal medyada paylaşım yapmak. Facebook, instagram, whatsApp hesabınızdan sitenin reklamını yapmanız gerekiyor. Siz de ücretsiz intihal raporu almak isterseniz aşağıdaki adımları uygulayın.

Öğrencilere önerimiz

Yüksek lisans tezi ve doktora tezi yazan akademik personelin tez savunmasından önce benzerlik raporu almalarıdır. Belirli periyotlarda benzerliği kontrol ederek düşük seviyede tutmaları gerekir.
Tez hazırlama merkezi olarak ücretsiz şekilde temin etmekteyiz.

Tez merkezi olarak tez konusu, tez yazımı hizmeti veren akademik kadromuz intihal ile ilgili tüm sorunlarınızda yanınızdadır. Danışmanlık merkezinden,  yabancı dilden çeviri hizmetlerinin intihal oranına baktırmak isteyenler olmaktadır. intihal oranına baktırmak için yapmanız gerekenler; sayfamızı sosyal medyada paylaşmaktır. Bunun için detaylı bilgi alabilirsiniz.

intihal nedir konusunu biraz daha iyi anladığınızı düşünüyorum.

Aklınızda kalması gerekenler

  • Tez yazım aşamasında oranı kontrol edin.
  • Kes kopyala yapmayın
  • Rapor aldığınız yere dikkat edin.
  • Bizden destek alın.

Lisans, yüksek lisans tezi danışmanlığı veren ekibimizden detaylı bilgi almak için lütfen ulaşın.

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
04 Mayıs 2017
10.597 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın