İntihal raporu

İntihal Raporu Nedir ve Neden Kullanılır?

İntihal arapça kökenli bir sözcük olup Türk Dil Kurumu’nun verilerine göre dilimizde “aşırma” anlamına gelmektedir. İntihal özellikle makale ve tez hazırlama işlemlerinde karşılaşılan bir durumdur. İntihalin tespit edilmesi için akademisyenler veya üniversiteler tarafından çeşitli yazılımlar kullanılarak intihal raporu oluşturulmaktadır. İntihal raporu sonucunda ortaya çıkacak negatif durumlarda eğer öğrenci tezini teslim etmişse üniversite tarafından bir soruşturma başlatılıp rapor tutulabilir. Peki böyle bir durumla karşılaşmamak için neler yapılabilir?

Almak için Bizimle Hemen İletişime Geçebilirsiniz

Tez için Raporun Önemi

Yazdığınız bir kompozisyonda  çok masumane bir şekilde okuduğunuz bir yazarın cümlelerini geçirebilirsiniz. Fakat aynı durumu tezde yaptığınız zaman intihal raporu sonucunda cezai bir işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumların oluşmaması için tez veya makale hazırlarken yararlanılan kaynaklar ilgili tez yazım kılavuzlarında belirtildiği şekilde detaylandırılmalıdır. Farklı kaynaklardan kullanılan her cümle için kaynak net bir şekilde belirtilmediği durumlarda kopyalama veya intihal şüphesi doğmaktadır.

Kolay Yoldan Tez Yazmak Size Ceza Getirebilir

Bazı durumlarda öğrencilerin internet üzerinde buldukları yazıları ve daha önceden yazılmış olan tezleri kopyalayarak veya üzerinde değişiklikler yaparak kendi tezleriymiş gibi sundukları görülmektedir. Bu şekilde çalışmalar ve planlamalar jüriye girecek olan akademisyenlere sunulan intihal raporu ile ortaya çıkmaktadır.

Nasıl Yazılmalı?

Tez hazırlama süreci ciddi bir zaman dilimi gerektirmektedir. Öncelikle hızlı bir çözüm bulma yoluna giderek henüz tez için bir yöntem seçmeden acele bir şekilde yola çıktıysanız, tüm çalışmalarınız boşa gidebilir. Bu nedenle öncelikle tezin üstüne oturacağı yapıyı ve yöntemi belirlemek gerekmektedir. Yöntem belirlendikten sonra ya nicelik veya nitelik açısından bazı araştırmaların tarih planlaması yapılmalıdır. Kullanılacak kaynakların içeriğinin hiçbir zaman yüzde yüzü birebir olarak teze taşınmamalıdır. Böyle bir durumda istenmeyen bir sonuç olarak intihal raporu tez danışmanınıza veya jüri üyelerine ulaşabilecektir. Çalışmanızdan emin olsanız dahi her ihtimale karşı tezinizi teslim etmeden ve sunmadan önce intihal raporu alarak herhangi bir intihal olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

İntihal nasıl tespit edilir makalesini okuyabilirsiniz.

 

04 Mayıs 2017
506 kez görüntülendi