Tez hazırlama ile ilgili sorular

Tez hazırlama aşamasına gelen öğrencilerin sorularına cevap vererek öğrencilere yardımcı olmak istedik. Lisans, yüksek lisans, master, doktora öğrencileri mezun olmak için tez hazırlamak zorunda. İlk kez tez hazırlıyorum, nasıl tez hazırlandığını bilmiyorum, ne yapmam lazım şeklinde öğrencilerden gelen soruya muhatap olmaktayız. Bu yüzden öğrencilerden gelen soruları aşağıda ele almak istedik.

tez hazırlama ile ilgili sorular

Tez hazırlama ile ilgili sorular

Konu nasıl seçilir

Tez yazım aşamasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri tez konusu seçimidir. Konu seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şey, kaynakların olup olmamasıdır. Kaynağı fazla olan konu seçmeye özen gösterin. Literatürde işlenmemiş, hakkında makale, tez bulunmayan konulardan uzak durun. Konuya karar vermeden önce literatürü taramanız, yök merkezini incelemeniz gereklidir. Tez konusu nasıl seçilir ile ilgili geniş bir yazı yazmayı planlamaktayız.

İncelemek için tez örnekleri var mı

Tez hazırlama aşamasındaki öğrenciler inceleme maksadıyla örnek talep eder. Örnekler için sitemizden detaylı bilgi bulabilirsiniz. Örnekleri incelemek neden önemli, tez yazmaya başlamadan önce neler yapmanız gerektiğini en iyi şekilde örneği inceleyerek yapabilirsiniz. Bu yüzden şekilsel olarak birkaç tezi siteden indirip inceleyebilirsiniz.

Kaynak bulamıyorum nereden bulabilirim

Araştırma aşamasında gelen taleplerden biri de kaynak arıyorum fakat bulamıyorum, hangi sitelere bakmalıyım şeklindedir. Kaynak arama en önemli aşama diyebiliriz, çünkü bulduğunuz bu kaynaklara dayanarak yazacaksınız. Bu yüzden ne kadar fazla kaynağınız olursa o kadar rahat yazabilirsiniz. Kaynaklara ulaşabileceğiniz siteler: yök tez merkezine mutlaka bakın. Gelişmiş detaylı arama yaparak hazırlanmış yayınlanmış çalışmalara erişebilirsiniz. Google akademik sayfasından arama yapabilirsiniz. Bunlara ilave olarak çeşitli üniversitelerin tez veritabanlarını tarayabilirsiniz.

Kaç günde yazılır

İlk kez tez yazacak olan öğrencilerin sorduğu sorulardan biridir. Genelde tezi son günlere bırakan kişiler tarafından sorulmakla birlikte biraz panik biraz endişeli sorudur. Ortalama yazım süresi 60 gündür. Gerekli literatür araştırmasının yapılması, kaynakların toplanması, taslağın oluşturulması, danışman hocadan onay alıp ilerleme sağlanması gibi durumlar için 60 gün gerekir. 1 haftada tez yazılır mı, 15 günde tez hazırlanır mı diye soran öğrenciler olmakta. İşin hakkını vermek isterseniz bu süre yeterli değildir.

Kaç sayfa olmalı

Lisans, yüksek lisans, master, doktora tezleri için sayfa sınırlaması standart olmayıp bunu danışman hocanızdan öğrenmeniz gerekir. Ancak lisans tez sayfası minimum 40 sayfa olması istenir. Yüksek lisans için 60 sayfa istenir. Doktora tez sayfa sayısı 200 e kadar çıkmaktadır. Fakat, danışman hocanızdan sayfa sayısını öğrenmeniz gerekir.

İntihal oranı yüksek çıktı ne yapmalıyım

Tez yazan öğrencilerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de intihal oranıdır. Kaynakları topladıktan sonra yazım aşamasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri intihal oranını belirli seviyede tutmaktır. İntihal oranı kaç olmalı, intihal yüzdesi standart mı diye sorular gelmekte. Standart olmadığı için her üniversite, fakülte farklı oranı belirler ve bu seviyenin üstünü kabul etmez. Yüksek oranda intihal çıkması halinde yapmanız gereken, intihal oranını düşürmektir.

İntihal oranı nasıl düşürülür

En çok sorulan sorulardan biri de intihal oranını nasıl düşürebilirim sorusudur. İntihal düşürme için yapmanız gereken intihal raporunu almanızdır. İntihal raporu almak için siteden bize ulaşabilirsiniz. Rapor veriyoruz. Raporu aldıktan sonra hangi siteden, hangi tezden, makaleden, yayından alıntı yapılmışsa bunları renkli şekilde görebilirsiniz. Yapmanız gereken, bu renkli bölümleri tekrar okuyup yazmanızdır. Cümle yapılarını değiştirebilir, tekrar okuyup, yazmanızdır. İntihal düşürme konusunda destek almak isteyenlere yardımcı olmaktayız.

Düzenleme nasıl yapılır

Tez teslim öncesi yapılması gereken çalışmalardan biri de tez düzenlemesi yapmaktır. Tez düzenlemesi nasıl yapılır, bunun için tez yazım kılavuzunu bilgisayarınıza indirip baştan sona istenen kuralları uygulamanız lazım. Tez formatlama da denen bu çalışma çok önemlidir. Tez hazırlayan öğrencilere benim önerim,  yazmaya başladığınızda bu kriterleri uygulamanızdır. Başlık, punto, satır aralığı, kenar boşlukları, sıralama, tablolar, listeler tez yazım kılavuzuna uygun şekilde yapılmalıdır. Tez düzenlemesi yaptırmak istiyorum diyen öğrencilere destek vermekteyiz.

Tez hazırlama ile ilgili tüm bunlara ilave olarak tez nasıl yazılır, giriş nasıl yazılır, önsöz, teşekkür yazısını nasıl yazarım, literatür taraması nasıl yapılır, sayfa düzeni nasıl olmalı, tez savunması için sunum nasıl hazırlanır soruları gelmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Tez araştırma merkeziTez araştırma merkezi

Tez araştırma merkezi, yazım için örnekleri araştıran öğrenciler için araştırma yapan kurumdur. Sitemizde örnekleri arayan araştırmacı, akademisyen, öğrencilere tez araştırmasında destek vermekteyiz. Akademik yazım merkezi olarak tüm alanlarda tarama yapan

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?