1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Tez hazırlama aşamaları nelerdir

Tez hazırlama aşamalarıTez hazırlama aşamaları nelerdir, aşağıda liste olarak hazırlama süreçlerini bulabilirsiniz.

Tez hazırlama püf noktaları nelerdir, kolay tez nasıl hazırlanır, tez yazarken nelere dikkat etmek gerekir konusunda hazırladığımız makaleleri sitede bulabilirsiniz. Tez yazması gereken öğrencilerin takip edeceği sıralama şu şekilde olmalıdır:

 

 

Tez hazırlama aşamaları nelerdir

Tez yazım süreçlerini aşağıda bulabilirsiniz

1.Aşama : Tez konusu belirleme

Konu seçim aşamasında dikkatli olmak gerekir. İlginizi çeken, orjinal, yazarken kaynaklara kolay ulaşacağınız, bilimsel yeterliliği olan konu seçerseniz zahmet çekmezsiniz.

2. Aşama: Konuyu daraltma

Çok geniş bir konu alıp onu araştırmak zaman, sayfa sınırını aşacağı için öğrencilerin yapması anahtar kelimeleri belirleyip ona göre konuyu sınırlandırmaya gitmesidir. Ne kadar daraltılabilir sorusu önemlidir, çok daraltılırsa araştıracak kaynak sorunu olabilir bunun yanında geniş konu araştırmasında zaman yetmeyebilir. Tez yazanlar bunun dengesini iyi ayarlamalıdır.

Bu yazıyı okuyun  Essay yazma desteği veriyoruz

3. Aşama : Araştırmadaki tezi belirleme (hipotez)

Tez hazırlama aşamalarından üçüncüsü; Konuyu sınırlandırırken tez yazan kişinin zihninde iddia olarak ortaya koyacağı bir cümlesi olmalıdır. İlk okumalara başlarken bu şekillenir, ancak bu kesin değildir. Okumalar devam ettikçe değişkenlik gösterebilir. Tez cümlesi, iddia edilebilir, bilimsel kriterlere göre savunulabilir, neden sonuç ilişkisinde değerlendirilebilir olmalıdır. Bu cümle araştırmacıya yön verir.

4. Aşama : Metodu belirleme

Tez hazırlama aşamalarında dördüncü nokta; Doğru konu bulup, doğru metod uygularsanız tezinizi sorunsuz tamamlayabilirsiniz. Teze bilimsellik özelliği katan yönü yöntemidir. Anket, deney, gözlem, mülakat, istatistik bunlardan bir kaçıdır.

5. Aşama : Geçici plan hazırlama

Taslak plan olarak da adlandırılan bu süreç sistemli şekilde hareket etmeyi sağlar. Geçici olmasının nedeni ilk aşamada hazırlanması, okumaların sürmesi ile yeni ilave edilecek değişikliklere göre farklılık göstermesindendir. Aşağıdaki şekilde hazırlanır:

 • Giriş
 • Metodoloji
 • Bulgular
 • Bulgulara İlişkin Açıklama ve Değerlendirmeler
 • Sonuç ve Tartışma
 • Kaynakça
Bu yazıyı okuyun  İstatistik yüksek lisans tez hazırlama

6. Aşama : Geçici kaynakça hazırlama

Araştırma süresince yapılan okumalar, kaynaklar not olarak yazılır. Neden geçici denmektedir? Okumalar devam edeceği için yenileri ilave edilecektir.

7. Aşama : Okuma not alma

Kaynaklar taranarak belirlenen okumalar yapılarak not alınır. Bunun için konunuz ile ilgili yazılmış tezin kaynakçasına ulaşarak oradaki yayınları takip edebilir, okuduğunuz yerleri not alıp, kaynakları da yazarsanız tekrar aynı kaynaklara dönmekten kurtulmuş olursunuz. Tez hazırlama aşamaları

8. Aşama : Yazım aşaması

Yukarıda belirtilen tüm maddelerin açık, net, bilimsel kurallara göre yazılması sürecidir. Yazdığınız tüm noktalara hakim olmanız gerekir. Yazım süreci bitince jüri önünde tezinizi savunacağınızı asla unutmayın. Tezinizi savunamazsanız reddedilir. Tez hazırlama aşamalarını gerekirse tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

 • Tez hazırlarken mutlaka bakmanız gereken ipuçları
Bu yazıyı okuyun  Tez hazırlama: Herkes tez yazsın diye A dan Z ye tez yazımı nasıl yapılır

Geniş açıklamalı örneklerle tez hazırlama yazısını okuyabilirsiniz.

 • Tez hazırlama aşamaları ile ilgili aramalar
  planı örneği
  çalışma planı örneği
  hazırlama nedir
  lisans
  örnek
  pdf
  önlisans
  lisans tezi örnekleri

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
12 Aralık 2016
2.697 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın