Tez hazırlama aşamaları nelerdir

Tez hazırlama aşamalarıTez hazırlama aşamaları nelerdir, aşağıda liste olarak hazırlama süreçlerini bulabilirsiniz.

Tez hazırlama püf noktaları nelerdir, kolay tez nasıl hazırlanır, tez yazarken nelere dikkat etmek gerekir konusunda hazırladığımız makaleleri sitede bulabilirsiniz. Tez yazması gereken öğrencilerin takip edeceği sıralama şu şekilde olmalıdır:

 

 

Tez hazırlama aşamaları nelerdir

Tez yazım süreçlerini aşağıda bulabilirsiniz

1.Aşama : Tez konusu belirleme

Konu seçim aşamasında dikkatli olmak gerekir. İlginizi çeken, orjinal, yazarken kaynaklara kolay ulaşacağınız, bilimsel yeterliliği olan konu seçerseniz zahmet çekmezsiniz.

2. Aşama: Konuyu daraltma

Çok geniş bir konu alıp onu araştırmak zaman, sayfa sınırını aşacağı için öğrencilerin yapması anahtar kelimeleri belirleyip ona göre konuyu sınırlandırmaya gitmesidir. Ne kadar daraltılabilir sorusu önemlidir, çok daraltılırsa araştıracak kaynak sorunu olabilir bunun yanında geniş konu araştırmasında zaman yetmeyebilir. Tez yazanlar bunun dengesini iyi ayarlamalıdır.

3. Aşama : Araştırmadaki tezi belirleme (hipotez)

Tez hazırlama aşamalarından üçüncüsü; Konuyu sınırlandırırken tez yazan kişinin zihninde iddia olarak ortaya koyacağı bir cümlesi olmalıdır. İlk okumalara başlarken bu şekillenir, ancak bu kesin değildir. Okumalar devam ettikçe değişkenlik gösterebilir. Tez cümlesi, iddia edilebilir, bilimsel kriterlere göre savunulabilir, neden sonuç ilişkisinde değerlendirilebilir olmalıdır. Bu cümle araştırmacıya yön verir.

4. Aşama : Metodu belirleme

Tez hazırlama aşamalarında dördüncü nokta; Doğru konu bulup, doğru metod uygularsanız tezinizi sorunsuz tamamlayabilirsiniz. Teze bilimsellik özelliği katan yönü yöntemidir. Anket, deney, gözlem, mülakat, istatistik bunlardan bir kaçıdır.

5. Aşama : Geçici plan hazırlama

Taslak plan olarak da adlandırılan bu süreç sistemli şekilde hareket etmeyi sağlar. Geçici olmasının nedeni ilk aşamada hazırlanması, okumaların sürmesi ile yeni ilave edilecek değişikliklere göre farklılık göstermesindendir. Aşağıdaki şekilde hazırlanır:

 • Giriş
 • Metodoloji
 • Bulgular
 • Bulgulara İlişkin Açıklama ve Değerlendirmeler
 • Sonuç ve Tartışma
 • Kaynakça

6. Aşama : Geçici kaynakça hazırlama

Araştırma süresince yapılan okumalar, kaynaklar not olarak yazılır. Neden geçici denmektedir? Okumalar devam edeceği için yenileri ilave edilecektir.

7. Aşama : Okuma not alma

Kaynaklar taranarak belirlenen okumalar yapılarak not alınır. Bunun için konunuz ile ilgili yazılmış tezin kaynakçasına ulaşarak oradaki yayınları takip edebilir, okuduğunuz yerleri not alıp, kaynakları da yazarsanız tekrar aynı kaynaklara dönmekten kurtulmuş olursunuz. Tez hazırlama aşamaları

8. Aşama : Yazım aşaması

Yukarıda belirtilen tüm maddelerin açık, net, bilimsel kurallara göre yazılması sürecidir. Yazdığınız tüm noktalara hakim olmanız gerekir. Yazım süreci bitince jüri önünde tezinizi savunacağınızı asla unutmayın. Tezinizi savunamazsanız reddedilir. Tez hazırlama aşamalarını gerekirse tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

 • Tez hazırlarken mutlaka bakmanız gereken ipuçları

Geniş açıklamalı örneklerle tez hazırlama yazısını okuyabilirsiniz.

 • Tez hazırlama aşamaları ile ilgili aramalar
  planı örneği
  çalışma planı örneği
  hazırlama nedir
  lisans
  örnek
  pdf
  önlisans
  lisans tezi örnekleri

İlgili Yazılar

Türkiye tez merkeziTürkiye tez merkezi

Türkiye tez merkezi, yazma döneminde destek almak isteyen öğrencilere yardımcı olmaktadır. Lisans öğrencileri ilk kez akademik çalışma yapacakları için teknik olarak nasıl yazılır bilmeyebilir. Bu aşamada öğrenciler destek almak için

Tez merkezi yökTez merkezi yök

Tez merkezi yök, çalışma yapmak isteyen araştırmacı, akademisyen, üniversite öğrencilerinin ulaşmaya çalıştığı sitelerden biridir. Tarama merkezleri içinde en çok ziyaret edilen site olması, birçok çalışmayı türüne ait örnek olması sayesinde

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?