1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Tez hazırlarken yapılan 10 hata

Tez hazırlarken yapılan 10 hataTez yazması gereken öğrencilerin büyük çoğunluğu tez nasıl yazılır bilmemektedir. Son sınıfa gelen tez öğrencileri tezin nasıl yazılacağını bilmedikleri için tez hazırlarken çok ciddi hatalar yapmaktadır.

Bu yazıda en sık yapılan 10 hatayı ele alacağız. Tez hazırlarken yapılan 10 hata makalesini okuduğunuzda nerelerde hata yapmamanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Aynı zamanda bu tez yazarken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabı olacak.  Makaleyi okuduktan sonra tez hazırlama makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Tez hazırlarken yapılan 10 hata

  1. Konuyu internetten aramak. İnternetten hazır konu bulunmaz. Aklınıza gelen bir fikri, biz dizi araştırmadan geçirerek yazılabilecek konu haline getirmeniz gerekir.
  2. Konu seçiminde dikkatli olmamak. Yapılmamış, yazılmamış konuyu inceleyim diyen öğrencilerin tez hazırlamada çok ciddi sorun yaşadığını söyleyebiliriz.
  3. Kaynakları az olan konu seçimi yapmak. Kaynakları az olan konulardan uzak durun. Üzerinde çok fazla yazılmış konulara eğilin.
  4. Yazım kılavuzuna göre yazmamak. yazım kılavuzuna göre yazım en sona bırakılmamalı, en başta yazım kılavuzuna göre düzenlenmelidir.tez yazarken yapılan hatalar
  5. Literatür taramasını iyi yapmamak. Literatür taramasını yaparken düzenli araştırma yaparsanız işiniz sadece yazıma kalır. Kaynak araştırması yaparken not alın, incelediğiniz kaynak, kitap, dergilere not, işaret koyun, aynı kaynaklara dönerek zaman kaybetmeyin.
  6. Karışık düzende yazmak. Tez hazırlarken, içindekiler tablosunda yazdığınız bölüm sırasını takip edin. Bölüm bölüm giderseniz, bölümlere konsantre olmanız daha kolay olacaktır.
  7. Worde hakim olmamak. Yazarken en çok kullanılan program olan worde hakim olmalısınız. Yoksa ciddi zaman kaybı yaşarsınız.
  8. Düzenli zaman ayırmamak. Birçok öğrenci zaman yönetimini yapamadığı için ilerleyen dönemlerde geceleri sabahlamak zorunda kalır. Sorun yaşamak istemiyorsanız, düzenli çalışın.
  9. Danışman hoca ile iletişim eksikliği. Danışman hocanız ile düzenli görüşmeniz, yönlendirmelerini uygulamanız lazım. Görüşmeye gitmemek, aksatmak sizi sıkıntıya sokabilir.
  10. Danışman hoca ile tartışmak. Yapılacak ölümcül hatalardan biridir. Siz siz olun asla tez danışmanınız ile münakaşa etmeyin. Ne derse harfiyen yapmalısınız.
Bu yazıyı okuyun  Tez hazırlama: Herkes tez yazsın diye A dan Z ye tez yazımı nasıl yapılır

Yazarken danışmanlık desteği almanızı öneririz. Uzun, yorucu süreç olan tez yazma hakkında tek başınıza altından kalkamayabilirsiniz. Bu yüzden tez danışmanlarımızdan destek talep edebilirsiniz. Destek verdiğimiz alanlar, lisans, yüksek lisans tezi, bitirme tezi, bitirme projesi.

Yazım hakkında sitemizden yararlanabilirsiniz,  örnekleri, tez konusu seçimi nasıl yapılır, buna benzer teknik konuları inceleyebilirsiniz.

Yök ulusal tez merkezi makalesini okuyun.

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
19 Aralık 2016
2.291 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın