Tez hazırlarken yapılan 10 hata

Tez hazırlarken yapılan 10 hataTez yazması gereken öğrencilerin büyük çoğunluğu tez nasıl yazılır bilmemektedir. Son sınıfa gelen tez öğrencileri tezin nasıl yazılacağını bilmedikleri için tez hazırlarken çok ciddi hatalar yapmaktadır.

Bu yazıda en sık yapılan 10 hatayı ele alacağız. Tez hazırlarken yapılan 10 hata makalesini okuduğunuzda nerelerde hata yapmamanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Aynı zamanda bu tez yazarken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabı olacak.  Makaleyi okuduktan sonra tez hazırlama makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Tez hazırlarken yapılan 10 hata

  1. Konuyu internetten aramak. İnternetten hazır konu bulunmaz. Aklınıza gelen bir fikri, biz dizi araştırmadan geçirerek yazılabilecek konu haline getirmeniz gerekir.
  2. Konu seçiminde dikkatli olmamak. Yapılmamış, yazılmamış konuyu inceleyim diyen öğrencilerin tez hazırlamada çok ciddi sorun yaşadığını söyleyebiliriz.
  3. Kaynakları az olan konu seçimi yapmak. Kaynakları az olan konulardan uzak durun. Üzerinde çok fazla yazılmış konulara eğilin.
  4. Yazım kılavuzuna göre yazmamak. yazım kılavuzuna göre yazım en sona bırakılmamalı, en başta yazım kılavuzuna göre düzenlenmelidir.tez yazarken yapılan hatalar
  5. Literatür taramasını iyi yapmamak. Literatür taramasını yaparken düzenli araştırma yaparsanız işiniz sadece yazıma kalır. Kaynak araştırması yaparken not alın, incelediğiniz kaynak, kitap, dergilere not, işaret koyun, aynı kaynaklara dönerek zaman kaybetmeyin.
  6. Karışık düzende yazmak. Tez hazırlarken, içindekiler tablosunda yazdığınız bölüm sırasını takip edin. Bölüm bölüm giderseniz, bölümlere konsantre olmanız daha kolay olacaktır.
  7. Worde hakim olmamak. Yazarken en çok kullanılan program olan worde hakim olmalısınız. Yoksa ciddi zaman kaybı yaşarsınız.
  8. Düzenli zaman ayırmamak. Birçok öğrenci zaman yönetimini yapamadığı için ilerleyen dönemlerde geceleri sabahlamak zorunda kalır. Sorun yaşamak istemiyorsanız, düzenli çalışın.
  9. Danışman hoca ile iletişim eksikliği. Danışman hocanız ile düzenli görüşmeniz, yönlendirmelerini uygulamanız lazım. Görüşmeye gitmemek, aksatmak sizi sıkıntıya sokabilir.
  10. Danışman hoca ile tartışmak. Yapılacak ölümcül hatalardan biridir. Siz siz olun asla tez danışmanınız ile münakaşa etmeyin. Ne derse harfiyen yapmalısınız.

Yazarken danışmanlık desteği almanızı öneririz. Uzun, yorucu süreç olan tez yazma hakkında tek başınıza altından kalkamayabilirsiniz. Bu yüzden tez danışmanlarımızdan destek talep edebilirsiniz. Destek verdiğimiz alanlar, lisans, yüksek lisans tezi, bitirme tezi, bitirme projesi.

Yazım hakkında sitemizden yararlanabilirsiniz,  örnekleri, tez konusu seçimi nasıl yapılır, buna benzer teknik konuları inceleyebilirsiniz.

Yök ulusal tez merkezi makalesini okuyun.

İlgili Yazılar

Tez danışmanlıkTez danışmanlık

Tez danışmanlık nedir, ne işe yarar, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine hangi konularda, hangi aşamalarda destek verir. Danışmanlık merkezi,  yazım aşamalarında özellikle konu belirleme,  öneri sunma ve  düzenlemesi hakkında bitirme 

Turnitin ücretsizTurnitin ücretsiz

Turnitin ücretsiz şeklinde yapılan birçok arama ile sayfaya giriş yapıldığını görünce bu konuda yazmak istedik. İntihal ölçen en iyi program olarak bilinen turnitin, danışman hocanızın sizi açtığı sınıfa kaydederek davet

ÜcretlendirmeÜcretlendirme

Ücretlendirme hakkında detaylı bilgi vereceğimiz makaleyi dikkatlice okuyabilirsiniz. Akademik hizmet konusunda 15 yıldır çalışmakta olan deneyimli ekibimiz ödev, tez, proje, makale, tez düzenlemesi, intihal düşürme hakkında yardımcı olmaktadır. Lisans ücretleri,

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?