Tez hazırlarken yapılan 10 hata

Tez hazırlarken yapılan 10 hata

Tez yazması gereken öğrencilerin büyük çoğunluğu tez nasıl yazılır bilmemektedir. Son sınıfa gelen tez öğrencileri tezin nasıl yazılacağını bilmedikleri için hazırlamaya başlarken çok ciddi hatalar yapmaktadır.

Bu yazıda en sık yapılan 10 hatayı ele alacağız. Tez hazırlarken yapılan 10 hata makalesini okuduğunuzda nerelerde hata yapmamanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Aynı zamanda bu tez yazarken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabı olacak. Makaleyi okuduktan sonra tez hazırlama makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Tez hazırlarken yapılan 10 hata

  1. Tez konusunu internetten aramak. İnternetten hazır konu bulunmaz. Aklınıza gelen bir fikri, biz dizi araştırmadan geçirerek tez konusu haline getirmeniz gerekir.
  2. Tez konusu seçiminde dikkatli olmamak. Yapılmamış, yazılmamış konuyu inceleyim diyen öğrencilerin tez hazırlamada çok ciddi sorun yaşadığını söyleyebiliriz.
  3. Kaynakları az olan konu seçimi yapmak. Kaynakları az olan konulardan uzak durun. Üzerinde çok fazla tez yazılmış konulara eğilin.
  4. Tez yazım kılavuzuna göre yazmamak. Tez yazım kılavuzuna göre yazım en sona bırakılmamalı, en başta yazım kılavuzuna göre düzenlenmelidir.
  5. Literatür taramasını iyi yapmamak. Literatür taramasını yaparken düzenli araştırma yaparsanız işiniz sadece yazıma kalır. Kaynak araştırması yaparken not alın, incelediğiniz kaynak, kitap, dergilere not, işaret koyun, aynı kaynaklara dönerek zaman kaybetmeyin.
  6. Karışık düzende yazmak. Tez hazırlarken, içindekiler tablosunda yazdığınız bölüm sırasını takip edin. Bölüm bölüm giderseniz, bölümlere konsantre olmanız daha kolay olacaktır.
  7. Worde hakim olmamak. Tezi yazarken en çok kullanılan program olan worde hakim olmalısınız. Yoksa ciddi zaman kaybı yaşarsınız.
  8. Düzenli zaman ayırmamak. Birçok öğrenci zaman yönetimini yapamadığı için ilerleyen dönemlerde geceleri sabahlamak zorunda kalır. Sorun yaşamak istemiyorsanız, düzenli çalışın.
  9. Danışman hoca ile iletişim eksikliği. Danışman hocanız ile düzenli görüşmeniz, yönlendirmelerini uygulamanız lazım. Görüşmeye gitmemek, aksatmak sizi sıkıntıya sokabilir.
  10. Danışman hoca ile tartışmak. Yapılacak ölümcül hatalardan biridir. Siz siz olun asla tez danışmanınız ile münakaşa etmeyin. Ne derse harfiyen yapmalısınız.

Tez yazmak için danışmanlık desteği almanızı öneririz. Uzun, yorucu süreç olan tez yazma hakkında tek başınıza altından kalkamayabilirsiniz. Bu yüzden tez danışmanlarımızdan destek talep edebilirsiniz. Destek verdiğimiz alanlar, lisans, yüksek lisans tezi, bitirme tezi, bitirme projesi.

Tez yazımı hakkında sitemizden yararlanabilirsiniz, tez örnekleri, tez konusu seçimi nasıl yapılır, buna benzer teknik konuları inceleyebilirsiniz.

Yök ulusal tez merkezi makalesini okuyun.

19 Aralık 2016
945 kez görüntülendi
Share
Web
Analytics Made Easy - StatCounter