Tez tarama
Ücretsiz İntihal Raporu
Bu hafta turnitin intihal raporu ücretsiz. Sitemizi facebook ve twitter ya da instagramda paylaşın, ekran görüntüsünü teziniz ya da projeniz ile besiktasbogazici@gmail.com a iletin 30 dakika içinde raporu mailinize iletiyoruz.
Ücretiz rapor için tıklayın

Tez tarama

Tez tarama tez yazım aşamaları içinde son derece önem taşır. Tez yazmak isteyen öğrencilerin en büyük sorunu seçtikleri konu ile ilgili yazılmış tezlerin aranması meselesidir. Tez hazırlama aşamalarından en önemlilerinden olduğunu aşağıdaki makaleyi okuyunca siz de anlayacaksınız. Aşağıda konu ile ilgili dosyaları inceleyebilir, fikir edinebilirsiniz. Tez tarama ile ilgili en geniş bilgileri bu sayfada bulacaksınız.

Tez tarama

Tez taraması ile ilgili göz atmanız gereken dosyalar

  • Tez tarama adresleri nelerdir incelemek için tıklayın

  • Araştırmalarda Kaynak Tarama Yöntemleri incelemek için tıklayın

  • Tez taraması ile ilgili sunum tıklayın

  • Tarama ile ilgili geniş kapsamlı sunum indirin

Tez tarama neden önemlidir

literatürde hangi çalışmaların yapıldığını, konunun daha önceden kimler tarafından işlendiğini, nasıl ele alındığını incelemek açısından önemlidir.

Neden yapılır

Yazdığınız tez ile ilgili bir takım fikirlerin başkalarına ait olduğunu anlamanın yoludur. Buna ilave olarak tezi yazmaya başladınız, bir fikri, ürünü kendiniz bulmuş gibi gösterip intihal suçu işleyebilirsiniz. Tüm bunları önlemek için yapılır.

Tez tarama nasıl yapılır

Bu konuda en önemlisi bu aramanın nasıl yapılacağıdır, öğrenciler bu konuda sıklıkla sorun yaşamaktadır. Aradığınız kaynaklara ulaşmak için iyi bir araştırma nasıl yapıldığını çok iyi bilmeniz gerekir.

Tarama için alternatif bir yol kaynak takip metodudur. Elde ettiğiniz bir kaynağı ele alıp onun verdiği kaynakçalara ulaşıp verilen yeni kaynakları incelemektir. Bu metod ile ilgili bir arkadaşımızın sitesine göz atabilirsiniz. İncelemek için tıklayın

Kaynak taramasına nereden başlayacağınız çok önemli. Bundan daha önemlisi nasıl ilerleyeceğiniz. Sistemli, planlı programlı hareket ederseniz ve tez yazımında yapılan 10 hatayı yapmazsanız, tezinizi zorlanmadan tamamlayabilirsiniz. Yapılan 10 hatayı makalenin sonunda bulabilirsiniz.

Hangi kaynaklardan arama yapılır

Taramanın hangi sitelerden, kütüphanelerden yapılacağı ile ilgili birçok soru gelmektedir. Bu yüzden aşağıdaki dosyayı inceleyebilirsiniz. Şunu ifade etmek gerekir, aramaların en çok yapıldığı merkez, yok tez merkezidir. Linkten ulaşabilirsiniz. Elektronik tez arşivi olarak da adlandırılan sistemin kullanımı önemlidir.

İyi bir tez taraması size neler kazandıracaktır

Yazarken zaman ve emek kaybetmenizi engelleyecektir. Öğrencilerin yaptığı sık hatalardan biri iyi araştırma yapmamalarıdır.

Aşağıdaki dokumanlara mutlaka göz atın.

Literatür taraması nasıl yapılır makalesini okumak için tıklayın

Tez yazarken yapılan 10 hata nedir incelemek için tıklayın

Makale kitap dergi pdf dosyalara nasıl ulaşabilirsiniz tıklayın

19 Aralık 2016
1.546 kez görüntülendi
Share
Web
Analytics Made Easy - StatCounter