Yök tez merkezi

Yök tez merkezi

Yök tez merkezi, yüksek öğretim kurumuna bağlı yazılmış tezlerin elektronik ortamda depolandığı alanın adıdır. Yazılmış izinli tezleri araştırmak isteyen öğrenciler, araştırmacılar, akademisyenler siteye girerek kategorilere göre tarama yapar.

Tez merkezi yökte basit tarama ve detaylı tarama yapabilirsiniz. Basit taramada gireceğiniz parametreler birkaç tane olmakla birlikte detaylı tarama yapmak isterseniz gireceğiniz ölçütler daha fazladır.

Yök tez merkezi

Yök tez merkezi neden ilgi görmekte; en büyük elektronik tez arşivini barındırdığı için tüm akademisyenler, öğrenciler, araştırmacılar, lisans, yüksek lisans, master öğrencileri sitedeki arşive konan tezlere ulaşmaktadır. Bu yüzden öğrenciler arasında en çok incelenen sayfalardan biridir.

Tez tarama siteleri içinde en popüler olmasının bir diğer sebebi ise yök tez konularının neredeyse tamamını barındırıyor olmasıdır. İzin verilen tezlere ulaşımın tek kaynağı olması ve geniş arşiv olması popüler olmasını sağlar.

Tez arama motoru sayesinde öğrenciler hangi alanda yazılmış tez örneklerine ulaşmak isterse, kriterleri girerek bu sonuçlara ulaşabilir.

Yök tez merkezindeki bazı tezlere ulaşamıyorum diyen öğrenciler mevcuttur, bunun nedeni bazı tezlerin erişime kapalı olmasından kaynaklanır. Bu sorunu aşmak için tez merkezinden onay talep etmenizdir.

Örnek tezlerin arşivlendiği site olan yök merkezine sitesinden ulaşabilirsiniz. Hangi kriterlere göre arama yapmanız gerektiğini öğrenmek isterseniz linke tıklayın.

Tez hazırlamak için siteye gelen öğrenciler için tez nasıl hazırlanır makalesini okumalarını tavsiye ederiz.

02 Ocak 2017
540 kez görüntülendi
Share
Web
Analytics Made Easy - StatCounter