1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Tez önerisi nasıl hazırlanır

Tez önerisi nasıl hazırlanırTez önerisi nasıl hazırlanır, öneride neler bulunmalı, neler yazılmalı soruları, tez hazırlamaya başlayan öğrencilerin bilmesi gereken konuların başında gelir. Lisans düzeyinde ve yüksek lisans seviyesinde yazım sürecine başlayan üniversite öğrencileri, ilk önce hazırlamayı düşündükleri akademik çalışma için danışman hocalarına öneride bulunmaları gerekir. Tez önerisi nasıl hazırlanır makalesinde bu önerinin nasıl yapıldığını dosyalarla anlatacağız.

Tez önerisi nasıl hazırlanır hakkında  bilmeniz gereken, her üniversitenin ayrı tez öneri hazırlama formu olduğudur. Bu yüzden kendi üniversitenizin şablonunu kullanarak önerinizi hazırlamanız zorunludur. Örnek vermek gerekirse, Marmara Üniversitesi’nde öğrenciyseniz, Hacettepe Üniversitesi tez öneri formuna göre hazırlayamazsınız.

Tez önerisi nasıl hazırlanır

Tez önerisi nasıl hazırlanır, öneride bulunması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz; öneriyi sunacak öğrencinin ismi ve soyismi, tez başlığının yer aldığı kapak olması gereklidir. Tez önerisinin uzunluğu ne kadar olmalı, genelde istenen 25-30 sayfa civarında olmaktadır. Bu da 3500 kelimeye karşılık gelir. Bazı öğrenciler ilk bölümlerini öneriye yazar ki bu öneriyi oldukça uzun hale getirir.

Bu yazıyı okuyun  En kolay intihal raporu nasıl alınır

Aşağıdaki başlıklar bulunmalıdır.

1.Giriş
a. Konuya genel bakış
b. Problem Cümlesi
c. Araştırmanın Amacı ve Hedefi
d. Araştırmanın Önemi ve Sınırlılıkları
2. İlgili Literatür
3. Teorik Çerçeve ve Metodoloji
a. Tasarım(Deney Deseni)
b. Araştırmanın Genel Yaklaşımı ve Mantığı
c. Teori Matrisi, Araştırma Soruları, Veri/Yöntem ve Analizleri
d. Evren ve Örneklem
e. Veri Toplama Yöntemleri
4.Veri Analizi
a. Araştırmanın Geçerliliği ve Güvenilirliği
b. Etik Hususlar
5. Araştırmanın Beklenen Sonuçları ya da Etkileri
6. Kaynakça
7. Ekler
a. (Varsa)mülakat protokolü ve sorular
b. Etik inceleme formları ve malzemelerin taslak kopyaları

Bu bölümleri daha iyi incelemek için linki tıklayabilirsiniz. Tez önerisi nasıl hazırlanır yazısını sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz.

Bu yazıyı okuyun  Parayla tez yazdırma

 

Tez Önerisi Örneği

Tez önerisi örneklerini inceleyip, nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tez önerisi örneklerini zaman içinde daha da arttırmayı düşünmekteyiz.

tez danışmanı

Tez Danışmanı sitesine lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurup destek almaktadır. Öğrencilerden gelen bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Soru: Yüksek lisans tezimi yazmak için sitenize ulaştım. Birçok faydalı bilgi buldum. Tezimi yazdırmak için sizden nasıl destek alabilirim?

Bu yazıyı okuyun  Akademik Danışmanlık Hizmeti

Yüksek lisans tez yazdırmak isteyen öğrenciler yanında lisans öğrencilerine de destek olmaktayız. Verdiğimiz destek, tez konusu belirleme, tez yazımı, literatür taraması, üniversite şablonuna göre düzenleme ve intihal düşürme olarak özetlenebilir. Konu ile ilgili aşağıdaki linkleri okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
22 Haziran 2017
2.001 kez görüntülendi
Share