1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

İntihal ile ilgili faydalı bilgiler

intihal ile ilgili faydalı bilgilerİntihal ile ilgili faydalı bilgiler makalesini öğrencilerden gelen talep üzerine yazmaya karar verdik. Öğrenciler intihalin tanımı yanında nasıl önlenir, çeşitleri nelerdir, kendim yazmama rağmen neden intihal oranı yüksek çıkmakta, bu ve buna benzer sorular son zamanlarda çok sık sorulmaya başladı. Bu makalede intihal nedir sorusuna genel olarak cevap vereceğiz.

intihal ile ilgili faydalı bilgiler yazısını sosyal medyada paylaşabilir, daha çok kişinin yararlanmasına yardmcı olabilirsiniz.

İntihal Nedir

“Plagiarism” ya da “aşırmacılık” olarak da tanımlanan “intihal” kişinin kendisine ait olmayıp başkasına ait düşünce, fikir ve ürünün kaynak belirtmeden bilerek ya da bilmeden sahiplenme durumuna verilen addır. Tanımından olduğu gibi bilmiyordum, bilinç dışı yaptım şekkinde kendinizi savunmanız söz konusu değildir. Bu yüzden intihalin ne olduğunu, ne olmadığını ve bu tehlikeden nasıl kurtulmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Bu yüzden anlamı üzerinde kısaca durmak gerekir. İntihal nedir yazısını okuyabilirsiniz. Tez hazırlama desteği makalesini okuyabilirsiniz.

intihal ile ilgili faydalı bilgiler bir araya getirdik. Aşağıda sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

 

intihal ile ilgili faydalı bilgiler

10 Ücretsiz İntihal Programı

Ücretsiz intihal programlarının hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

En kolay intihal raporu nasıl alınır

Kolay şekilde intihal raporu almak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz İntihal Raporu Nasıl Alınır

İntihal raporu hakkında detaylı bilgi bulacağınız bir makale.

Bu yazıyı okuyun  Tez intihal belgesi

İntihal Nedir Nasıl Tespit Edilir

Tez, proje hazırlayan öğrenciler için oldukça önemli bir yazı.

İntihal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tez yazan tüm öğrencilerin intihal suçu işlememeleri için yazılanları bilmesi gerekir.

Benzerlik Oranı ile İntihal arasındaki Farklar

Birbirine çok karıştırılan kavramlar arasındaki farkın ne olduğunu öğrenmek için yazıyı okuyabilirsiniz.

İntihal Örnekleri

İntihalin nasıl yapıldığını örnekleriyle anlattığımız yazıyı mutlaka incelemeniz gerekir.

Turnitin Hileleri

Turnitin hilesi mümkün mü? Kandırmak söz konusu mu?

Turnitin Giriş Nasıl Yapılır

Turnitine girişin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen öğrenciler için hazırlanan yazı.

Turnitin Kullanma Kılavuzu

Turnitin ile ilgili bir diğer yazı. Kullanma kılavuzunu okuyup detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

 

İntihali Kontrol Edin

Aşağıdaki infografik tabloda intihal yapıp yapmadığınızı kendinize soru sorarak bulabilirsiniz.

intihal ne demek

intihali kendi kendinize check edin

 

Hangi durumlarda kaynak göstermek gerekir

Başkasına ait olan bir fikir, çalışma, düşünce asla mal sahiplenilemez ilkesini bir kenarda tutalım. Aşağıda biraz daha açıklayalım.

 • Bir öğrenci, fikir, düşünce, görüş, formül, teori, resim, fotoğrafı, alıntı, atıf yapmadan ASLA kendine mal edemez.
 • Bir öğrenci aşağıdaki konular için MUTLAKA kaynak göstermek zorundadır.
 1. Başkasına ait yazılı ya da sözlü düşünceleri “tırnak” içine alıp vermek zorundadır.
 2. Başkasına ait düşünce, fikir teorilerde
 3. Başkasına ait yazılı ya da sözlü düşünceler başka kelimeler ile ifade edilmesi halinde
 4. Olgu, istatistik, görsel medya kullanım halinde
 5. Başkalarına ait proje formunda olan kaynakların bildiriminde

Yukarıdaki durumların hepsinde öğrenciler kaynak göstermek zorundadır.

İntihal çeşitleri nelerdir, aşırma türlerine kısaca bakalım.

Kaynak göstermeden yapılan kelime kelime alıntı: Başka bir eserden kelime kelime yapılan alıntılar mutlaka “tırnak” içine alınmalı ve kaynakçaya işlenmelidir.

Atıf yapmadan internetten yapılen kes kopyala: İnternetten alınan bilgi mutlaka doğru biçimde referans olarak verilmeli ve kaynakçaya ilave edilmelidir.

 • Paraphrase etme: Başkasına ait düşünceyi kelime sırasını değiştirip aynı şeyi farklı kelimelerle ifade etmeye denir. Bu fikir başkasına ait olduğu için eğer kime ait olduğunu belirtmezseniz intihale düşmüş olursunuz.
 • Hile: Proje gibi ekip ile yapılan çalışmalarda, çalışmada emeği geçen kişilerin belirtilmemesi şekli.
 • Hatalı alıntı: Alıntıyı doğru şekilde vermek ve bunu da bibliyografyaya doğru şekilde vermek zorundasınız. Alıntının nereden yapıldığını dipnot ya da satır içinde vermek durumundasınız.
 • Otomatik intihal: Bu fazla bilinmese de çok dikkatli olmanız gereken bir noktadır. Daha önce intihal kontrolü için programa soktuğunuz çalışmayı tekrar sokmanız otomatik intihaldir. Bu yüzden çalışmanızı veritabanına kaydetmeyen programlara sokmanız, son raporu enstitüden almanız gerekir. Aksi takdirde kendi çalışmanız bile olsa aşırmaya girer.
Bu yazıyı okuyun  İntihal raporu nasıl aldım

İntihal Örnekleri

Konuyu anlamak için intihal örneklerinin anlaşılması için önemlidir. Örnekleri inceleyerek konuya daha fazla hakim olabilirsiniz. Ayrıca, ciddi bir sorun teşkil ettiği için konu ile ilgili danışman hocanızdan, bilen arkadaşlarınızdan yardım almanızı öneririm. İntihal örnekleri yazısını okuyabilirsiniz.

İntihal neden önemli bir meseledir

İntihal, akademik bütünlüğü ihlal eden problemdir. Akademik dünyada, başkasına ait fikirleri kullanırken original fikir sahiplerine olan borcu ortadan kaldırmaktadır. Etik olmayan ve eğitim kariyerinizi sekteye uğratan sonuçlar doğuracağı için ciddi yaptırımları olan meseledir.

İntihal yapmanız halinde başınıza gelecekler nelerdir

Türkiye’de ve Dünyadaki tüm üniversitelerde aşırmacılık ciddi bir suç olarak kabul edilmektedir. Kanıtlanması durumunda, notunuzun düşürülmesinden üniversiteden uzaklaştırmaya kadar ceza alabilirsiniz. Sicilinize işlenmesi halinde akademik dünyada lekelenmiş olarak kabul görebilirsiniz.

Farkında olmadan intihale düşülür mü

Bazen öğrenciler bilinçli olarak değil aslında kasıt olmaksızın da plagiarism yapabilirler. Bazen ihmal, bazen istemsiz kusurdan da kaynaklanabilir. Bu durumda da öğrenci intihal yapmış olarak kabul edilir ve cezalandırılma yoluna gidilir.

İntihal nasıl düzeltilir

İntihali düzeltmek için intihal olan yerlerdeki atıfların hem satır arası hem de kaynakçada doğru şekilde verilmesi gerekir. Benzerlik oranı ile bunun karıştırılmaması gerekir. İntihal düzeltmesi ile ilgili diğer makaleleri sitede okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyun  Tez hazırlama örnekleri

Benzerlik oranı nedir

Örnek vererek anlatalım. Tez yazıyorsunuz. Tez yazarken alıntıları “intihale” düşmeden, doğru şekilde verdiniz. İntihal programına soktunuz ve rapor aldınız. Raporda hem Turnitin hem de iThenticate raporlarına baktığınızda similarity index ( benzerlik endeksi) yazdığını göreceksiniz. Bu şu demek: Doğru şekilde alıntı yaptığınız yerleri göstermektedir. Üniversitelerin ilan ettiği benzerlik oranı düzeyi vardır. Genelde Türkiye’deki üniversitelerde %20 kabul edilir. Bu şu demek: Tezinizdeki alıntı oranı %20’yi geçmeyecek, %80’i size ait, sizin düşünceleriniz olacak. Benzerlik oranı nasıl düşürülür makalesini okuyabilirsiniz.

İntihal raporu 

İntihal raporu nasıl alabilirim sorusu ile sıkça karşılaşmaktayız. Burada yapılan hatayı tekrar düzeltelim. Bunun adı benzerlik raporudur. Rapor alırken dikkatli olmanız gerekir. Yapacağınız en ufak hata, akademik çalışmanızı aşırmaya sokabilir. Rapor almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Çıkan sonuç, üniversiteniz tarafından kabul edilebilir limitlerin üzerindeyse bunun düşürülmesi gerekir. Oranı düşürme konusunda bizden destek alabilirsiniz.

Benzerlik endeksi asla intihal oranı demek değildir, yukarıda bahsettiğimiz gibi intihalin her türlüsü suçtur.

Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
25 Haziran 2017
20.688 kez görüntülendi
Share
WhatsApp'tan yazın