En kolay intihal nasıl düzeltilir

En kolay intihal nasıl düzeltilir

En kolay intihal nasıl düzeltilir, tez yazan öğrencilerin ortak sorunu olan intihalden en kolay kurtulmanın yolu, rapor aldıktan sonra benzeşen yerleri tekrar yorumlayıp yazmaktır. Aslına bakarsanız intihali düşürmenin en kolay yolu, hiç intihal yapmamaktır. Ancak, kaçınılmaz olarak lisans, yüksek lisans öğrencileri yüksek benzerlik ile karşı karşıya gelmektedir.

İntihale düşmemek için
Yüksek intihalle karşılaşmamak için intihalin ne olduğunu, satır içi kaynak gösterme ve kaynağa yazmayı öğrenmeniz gerekir.

İntihale düşmemek için özellikle alıntı yapmayı çok iyi bilmek gerekir. Başka kaynaktan alıntı yaptığınızda alınan yeri satır içi kaynak göstermek ve sonrasında kaynakçaya ilave etmeniz gerekir.

İntihal nasıl düzeltilir sorusuna verilecek bir diğer cevap; benzeyen yerleri özet çıkarıp ( summary ) yazmaktır. Özet çıkarırken, konu sabit kalmalı başka anlamlara yer verecek düşünceler yazılmamalıdır.

İntihali düzeltmek için bir başka yöntem; parapharise etme yani kelimelerin eş anlamlarını kullanmadır. Bu şekilde yaparak benzeyen yerleri düşürebilirsiniz. Ayrıca, cümle yapılarını anlam bütünlüğünü bozmadan değiştirebilirsiniz.

Bazı intihal programları, intihal raporu verirken, çıktısında alıntı ve kaynakçayı hariç tutma özelliğine sahiptir. İntihal oranını düşürmek için bazı kötü niyetli kişilerin programları kandırmaya yönelik davranış sergilediğini duymaktayız. Kısa sürede tespit edilip okuldan uzaklaştırma cezası almaları söz konusudur. Ceza almamak için hile, sahtekarlık yollarına sapmamanızı tavsiye ederiz.

En kolay intihali düşürmenin bir başka yolu da alıntı yaptığınız yerleri 〝tırnakʺʺiçine almaktır. Bunun yanında sitemizden intihal düşürme hizmeti almak isterseniz kısa zaman içinde hizmeti tamamlayıp teslim etmekteyiz.

Tüm bu çalışmaları yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, yeniden yazarken konudan uzaklaşmamak olmalıdır. Aksi takdirde, düzenleme yaparken paragrafların birbirinden kopmasına neden olabilirsiniz.

İntihal örnekleri yazısını okuyup ne gibi hataların yapıldığına göz atabilirsiniz.

 

İntihal oranını düşürmek için kaç sayfa yazmanız gerektiği ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

09 Haziran 2017
1.458 kez görüntülendi
Share
Web
Analytics Made Easy - StatCounter