Tez hazırlama desteği nasıl alınır

Tez hazırlama desteğiTez hazırlama desteği almak isteyen birçok öğrenci, bunun doğru olup olmadığı ya da etik olup olmadığını düşünmektedir. Öğrencilerin çoğu ilk kez bu şekilde akademik yazım deneyimini yaşadığı için neyi nasıl yapacağını bilmemektedir. Bu da gayet doğal. Aşağıda bir öğrencimizin tezini yazarken aldığı tez yazım desteği yer almaktadır. Ben de sizinle paylaşmak istedim.

Tez hazırlama desteği nasıl alınır

Yüksek lisans öğrencisiyim. Özel bir üniversitede lisansüstü yapmama rağmen aynı zamanda çalışıyordum. Dersleri vermiş tez dönemine gelmiştim. Danışman hocam da piyasada firmalara danışmanlık hizmeti verdiği için çok fazla zaman ayıramıyordu. Tüm öğrencilere olduğu gibi bana da tez konusu getirmemi, hatta birden fazla getirmemi bir tanesi üzerinde birlikte karar vereceğini ifade etti.

Konu seçiminde bu kadar zorlanacağımı pek düşünmemiştim. İşin içine girince zor olduğunu, aslında tez hazırlamanın püf noktalarından biri olduğunu geç de olsa anlamıştım. Konu için birçok alternatif denedim. Daha önce yazılmış yüksek lisans örnek tezleri taradım. Fakat, hangi konuda yazacağıma karar vermekte zorlanıyordum. Siteleri gezerken tezdanismani.net sitesine girdim. Tez nasıl yazılır yazılarını okuyordum. Örneklere bakarken, canlı konuşma penceresinden yardım isteyip istemediğim soruldu.

Tez hazırlama desteği

Aklımda tez hazırlama desteği almak yoktu. Konu arıyordum ve güncel tez konusu aradığımı belirttim. Mail adresimi bıraktım ve 1 saat sonra mailime 3 tane yazılabilecek öneri geldi. Üniversitedeki danışmanıma yolladığımda bana hangisini istediğimi sordu, bir tanesinde karar kıldık. Bir sonraki randevuya literatürü taramamı, hangi çalışmaların yapıldığını araştırmamı istedi. Bu literatür taramasıydı. İlk çalışmalarımı internet üzerinden yaptım. Bulduklarımı danışman hocama yolladım. Hiçbirini kabul etmedi. Kütüphaneye gidip detaylı çalışma yapmam gerektiğini söyledi.

İş hayatında çalıştığım için kütüphaneye gidip araştırma yapamayacağımı biliyordum, bu yüzden profesyonel tez hazırlama desteği almaya karar verdim. Fakat, bunun sınırlarını belirlemem gerekiyordu. Çalışmanın tamamında değil, bir kısmını daha doğrusu zorlandığım yerlerde profesyonel destek almanın doğru olacağını düşündüm. Tez danışmanı sitesine tekrar girdim. Serkan Bey ile konuştum.  Hangi konularda destek almak istediğim, süresini, sınırlarını ve bunun ücretini sordum. Gayet makul geldi.

Literatür taramasında tez hazırlama desteği

Literatür taramasında destek almaya karar verdim. Anlaştığımız süre içinde çalışma hazırlanarak tarafıma iletildi. Danışmanıma bir arkadaşımdan destek aldığımı birlikte hazırladığımı söyledim. İtiraz etmedi. Bir sonraki aşama olarak benden içindekiler sayfasını oluşturmamı istedi. Bu sayfayı hazırlayıp önce Serkan Bey’e gösterdim, ufak değişiklikler yaparak bana yolladı, ben de danışmanıma yolladım. Ufak değişiklikler yaparak ilk bölümü yazmamı istedi.

Tez hazırlama desteği alırken nasıl yapmam gerektiği konusunda önce bilgi alıyor, ona göre yazıyordum, sonra hazırladığım kısımları yollayıp değerlendirmelerini istiyor ve son olarak da üniversitedeki danışmanıma yolluyordum. Bu şekilde destek almak işimi kolaylaştırıyordu. İlk bölümü de sorunsuz atlattım. Danışman hocam sürekli, kaynakça, satırı içi ve atıfları iyi yapmamı, aksi takdirde intihale düşeceğim konusunda beni sürekli uyarıyordu. Aynı uyarıyı profesyonel destek aldığım Serkan Bey de söylüyordu.

Akademik çalışma olduğu için bilimsel kriterlere göre yazılması gerekiyordu. Kaynakçayı düzgün tut, atıfları doğru yap ve intihale düşme. En çok duyduğum kelimeler bunlar oldu. İlk bölümden sonra, yazma işi daha da hızlandı. Ön çalışmaları kendim hazırlayıp danışmanlık merkezine Serkan Bey’e yolluyordum, gerekli düzeltmeleri aldıktan sonra danışmanıma iletiyordum. Kısa sürede ikinci bölüm ve üçüncü bölümü de yazdım.

Aynı tempo ile sonuç kısmını yazdım ve danışmanımdan gelen revizyonlara göre düzeltmelerimi yaptım. 80 sayfa kadar yüksek lisans tezimi tamamlayıp hocama gösterdim. Tekrar düzeltme istedi, onları da yaptıktan sonra üniversitenin tez yazım kılavuzuna göre formatlamamı istedi. Microsoft Word’e hakim olamadığım için Serkan Bey’den yardım istedim. Kısa süre içinde kapak, ön yazı, içindekiler sayfası, sonuç, ve tamamı formata uygun hale getrildi. Danışman hocam en son tezin enstitüde intihal programı Turnitine gireceğini söyledi.

İntihal raporu ve düşürme desteği

Turnitin raporu %25 çıktı, üniversitenin kabul ettiği oran %20’nin altındaydı. Rapora bakılınca, alıntıların biraz yüksek geldiği, bunların tekrar yorumlanarak benzerliğin düşeceğini öğrendim. Tez hazırlama desteğinde en son intihal düşürme için yardım aldım. Aynı gün içinde oranı %15’e düşürdüler. Bu şekilde enstitüye teslim ettim ve çalışmam onaylanıp kabul oldu.

Tüm çalışmamda yardım almak istemedim. Kendime ait çok fazla şeyin olmasını, bunu tamamladığımda ben hazırladım demek istiyordum. İstediğim gibi de oldu. Aldığım profesyonel destek çok işime yaradı. En azından, yaptığım şeyi bilerek yaptım. Arkadaşlarımı da yönlendirdim. İstatistik analizi spss desteğine ihtiyacı olan bir arkadaşım vardı, bir diğer arkadaşımın yüksek intihali çıktı, birisinin tezinin düzenlenmesi gerekiyordu. Yönlendirdiğim arkadaşlar da son derece memnun kaldı. Serkan Bey ile tanışmanızı ve çalışmanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Makale inceleme ödeviMakale inceleme ödevi

Makale inceleme ödevi üniversite öğrencileri için lisans, yüksek lisans, master ve doktora seviyesinde destek vermekteyiz. Üniversite öğrencilerine makale nasıl yazılır, bilimsel yazı nasıl yazılır konularını öğretebilmek için verilen ödevlerden biridir.

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?