1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

İntihal suçu

 

Akademik hırsızlık İntihal suçu nedir yazısını öğrencilerden gelen talep üzerine yazmaya karar verdik. İNTİHAL CİDDİ BİR AKADEMİK SUÇTUR.KARİYERİNİZİ DERİNDEN SARSACAK SONUÇLARA NEDEN OLABİLİR. Öncelikle önemle belirtilmelidir ki intihal başka bir deyişle akademik hırsızlık (aşırmacılık) ciddi bir suçtur, bir tür sahtekarlık ve hırsızlıktır.

Akademik hırsızlığın başlıca türleri bulunmaktadır. Bu türlerin doğru anlaşılması çalışmanızda bilinçli olarak intihal suçu işlememeniz için sizlere ışık tutacaktır.

Akademik Hırsızlığın Başlıca Türleri:

  1. Alıntı yapılan ifadeler ve fikirler için kaynak gösterilmeksizin çalışmada kullanmak
  2. Başkasına ait bir fikrin tırnak içinde veya italik olarak belirtilmeden kaynak göstermeksizin kullanmak

Arkadaşlar, intihali bilinçli olarak yapabileceğiniz gibi akademik hırsızlık suçunun kapsam ve niteliğini bilmediğiniz için bilinçsiz olarak da yapabilirsiniz.Bu nedenle akademik bir çalışma hazırlamadan evvel intihal suçunun kapsam ve türlerinin iyi bilinmesi ve araştırılması gerekmektedir.

Bu yazıyı okuyun  İntihal ile ilgili faydalı bilgiler

Başkasına ait bir çalışmada yer alan ifadelerin özetlenerek aynı anlam ve temaya denk gelecek şekilde ifade edilmesi akademik hırsızlık suçunun ülkemizde en yaygın olarak işlenen türüdür. Alıntılarınızda kaynak gösterdiniz ve başkasına ait bir fikri tırnak içinde belirterek yazdınız. Ancak bu ikisi intihalin yalnızca bir türü idi.

En sık rastlanılan türü bir akademik çalışmanın özünü aynı tutarak ifadelerin değiştirilmesi suretiyle tabiri caizse çalışmanın  klonlanmasıdır. Dolayısıyla şahsın başkasına ait fikirleri kendi fikriymiş gibi çalışmasında kullanması hali intihal suçu kapsamındadır. Başkasına ait bir fikri kullanırken kendi cümlelerinizle ifade edebilirsiniz, ancak mutlaka kaynak kullanmanız gerekmektedir. Fikrin, eserin kime ait olduğunun mutlaka belirlenmesi gerekmektedir.

İNTİHAL CİDDİ BİR AKADEMİK SUÇTUR.KARİYERİNİZİ DERİNDEN SARSACAK SONUÇLARA NEDEN OLABİLİR.

Bu yazıyı okuyun  Ücretsiz rapor için 10 intihal programı- hemen rapor alın

 

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
02 Şubat 2018
373 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın