İntihal suçu

 

Akademik hırsızlık İntihal suçu nedir yazısını öğrencilerden gelen talep üzerine yazmaya karar verdik. İNTİHAL CİDDİ BİR AKADEMİK SUÇTUR.KARİYERİNİZİ DERİNDEN SARSACAK SONUÇLARA NEDEN OLABİLİR. Öncelikle önemle belirtilmelidir ki intihal başka bir deyişle akademik hırsızlık (aşırmacılık) ciddi bir suçtur, bir tür sahtekarlık ve hırsızlıktır.

Akademik hırsızlığın başlıca türleri bulunmaktadır. Bu türlerin doğru anlaşılması çalışmanızda bilinçli olarak intihal suçu işlememeniz için sizlere ışık tutacaktır.

Akademik Hırsızlığın Başlıca Türleri:

  1. Alıntı yapılan ifadeler ve fikirler için kaynak gösterilmeksizin çalışmada kullanmak
  2. Başkasına ait bir fikrin tırnak içinde veya italik olarak belirtilmeden kaynak göstermeksizin kullanmak

Arkadaşlar, intihali bilinçli olarak yapabileceğiniz gibi akademik hırsızlık suçunun kapsam ve niteliğini bilmediğiniz için bilinçsiz olarak da yapabilirsiniz.Bu nedenle akademik bir çalışma hazırlamadan evvel intihal suçunun kapsam ve türlerinin iyi bilinmesi ve araştırılması gerekmektedir.

Başkasına ait bir çalışmada yer alan ifadelerin özetlenerek aynı anlam ve temaya denk gelecek şekilde ifade edilmesi akademik hırsızlık suçunun ülkemizde en yaygın olarak işlenen türüdür. Alıntılarınızda kaynak gösterdiniz ve başkasına ait bir fikri tırnak içinde belirterek yazdınız. Ancak bu ikisi intihalin yalnızca bir türü idi.

En sık rastlanılan türü bir akademik çalışmanın özünü aynı tutarak ifadelerin değiştirilmesi suretiyle tabiri caizse çalışmanın  klonlanmasıdır. Dolayısıyla şahsın başkasına ait fikirleri kendi fikriymiş gibi çalışmasında kullanması hali intihal suçu kapsamındadır. Başkasına ait bir fikri kullanırken kendi cümlelerinizle ifade edebilirsiniz, ancak mutlaka kaynak kullanmanız gerekmektedir. Fikrin, eserin kime ait olduğunun mutlaka belirlenmesi gerekmektedir.

İNTİHAL CİDDİ BİR AKADEMİK SUÇTUR.KARİYERİNİZİ DERİNDEN SARSACAK SONUÇLARA NEDEN OLABİLİR.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?