Bilimsel tez hazırlama teknikleri nelerdir

Bilimsel tez hazırlama teknikleri nelerdir

Tez hazırlama teknikleri, tez hazırlayan öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Son seneye gelen lisans öğrencileri ile derslerini tamamlayan yüksek lisans öğrencileri tez hazırlama teknikleri hakkında detaylı arayışa girer. Bu makalede kısaca bunlara değineceğiz.

Tez yazım için en önemli konulardan biri kolay tez konusu seçmektir. Kolay konu, kaynakları bol, ulaşması kolay olması sizi birçok sorundan kurtaracaktır.

Literatür taraması yaparken, okuduğunuz kaynakları not alın ki daha sonra hangi kaynaklara baktığınızı karıştırmayın, bu size zaman kazandıracaktır.

Tez yazım kurallarının önemli bir kısmı da içerik yazım aşamasıdır. Bu aşamada önerimiz; kaynakları okurken bölüm bölüm yazmak ve danışmak hocanıza göstermek en iyisidir. Belirli bir düzende takip etmeniz planlama açısından en doğru olanıdır.

Örnek vermek gerekirse, aşama aşama gitmeniz önemlidir. 1.bölüme başladınız ilk önce bu bölümü alt başlıkları ile sırasıyla araştırmanız, kaynakları okumanız ve düşüncelerinizi yazmanızı öneririz.

Tez hazırlama teknikleri içinde en önemli kurallardan biri de yazım kuralları elinizin altında olmalı. Yazarken üniversitenizin yazım yönergesini indirin, word halinde olursa sizin için daha kolay olacaktır. Yök ten ya da üniversitenizin web sitesinden bulabilirsiniz. Yazım kurallarına göre yazarsanız, düzenleme derdinden kurtulmuş olursunuz.

Tez yazım tekniklerinden biri de hazırlama örneklerine göz atmaktır. Hem içerik açısından hem de şekil açısından nasıl hazırlanmış, konu nasıl işlenmiş, nasıl savunulmuş bu konuları incelemeniz size fikir vermesi açısından yarar sağlayacaktır.

Dkkat etmeniz gereken konulardan biri de yazarken intihalden kaçınmaktır. İntihalden kaçınmak son derece önemlidir, çünkü intihal belirleme programına girdiğinde yüksek çıkması nedeniyle birçok kez düzeltme yapmanız kaçınılmazdır. İntihalden kaçınmak için intihale dikkat edin makalesini okuyabilirsiniz.

12 Aralık 2016
778 kez görüntülendi
Share
Web
Analytics Made Easy - StatCounter