1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bilimsel tez hazırlama teknikleri nelerdir

tez hazırlama teknikleriTez hazırlama teknikleri, tez hazırlayan öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Son seneye gelen lisans öğrencileri ile derslerini tamamlayan yüksek lisans öğrencileri tez hazırlama teknikleri hakkında detaylı arayışa girer. Bu makalede kısaca bunlara değineceğiz.

Tez yazım için en önemli konulardan biri kolay tez konusu seçmektir. Kolay konu, kaynakları bol, ulaşması kolay olması sizi birçok sorundan kurtaracaktır.

Literatür taraması yaparken, okuduğunuz kaynakları not alın ki daha sonra hangi kaynaklara baktığınızı karıştırmayın, bu size zaman kazandıracaktır.

Tez yazım kurallarının önemli bir kısmı da içerik yazım aşamasıdır. Bu aşamada önerimiz; kaynakları okurken bölüm bölüm yazmak ve danışmak hocanıza göstermek en iyisidir. Belirli bir düzende takip etmeniz planlama açısından en doğru olanıdır.

Bu yazıyı okuyun  Tez hazırlama ile ilgili sorular

Örnek vermek gerekirse, aşama aşama gitmeniz önemlidir. 1.bölüme başladınız ilk önce bu bölümü alt başlıkları ile sırasıyla araştırmanız, kaynakları okumanız ve düşüncelerinizi yazmanızı öneririz.

Bilimsel tez hazırlama teknikleri nelerdir

Tez hazırlama teknikleri içinde en önemli kurallardan biri de yazım kuralları elinizin altında olmalı. Yazarken üniversitenizin yazım yönergesini indirin, word halinde olursa sizin için daha kolay olacaktır. Yök ten ya da üniversitenizin web sitesinden bulabilirsiniz. Yazım kurallarına göre yazarsanız, düzenleme derdinden kurtulmuş olursunuz.

Tez yazım tekniklerinden biri de hazırlama örneklerine göz atmaktır. Hem içerik açısından hem de şekil açısından nasıl hazırlanmış, konu nasıl işlenmiş, nasıl savunulmuş bu konuları incelemeniz size fikir vermesi açısından yarar sağlayacaktır.

Bu yazıyı okuyun  İntihal raporu nasıl aldım

Dkkat etmeniz gereken konulardan biri de yazarken intihalden kaçınmaktır. İntihalden kaçınmak son derece önemlidir, çünkü intihal belirleme programına girdiğinde yüksek çıkması nedeniyle birçok kez düzeltme yapmanız kaçınılmazdır. İntihalden kaçınmak için intihale dikkat edin makalesini okuyabilirsiniz.

tez danışmanı

Tez Danışmanı sitesine lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurup destek almaktadır. Öğrencilerden gelen bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Soru: Yüksek lisans tezimi yazmak için sitenize ulaştım. Birçok faydalı bilgi buldum. Tezimi yazdırmak için sizden nasıl destek alabilirim?

Yüksek lisans tez yazdırmak isteyen öğrenciler yanında lisans öğrencilerine de destek olmaktayız. Verdiğimiz destek, tez konusu belirleme, tez yazımı, literatür taraması, üniversite şablonuna göre düzenleme ve intihal düşürme olarak özetlenebilir. Konu ile ilgili aşağıdaki linkleri okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyun  Tez hazırlama desteği nasıl alınır
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
12 Aralık 2016
2.460 kez görüntülendi
Share