Tez hazırlama teknikleri

Tez hazırlama teknikleri, tez hazırlayan öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Son seneye gelen lisans öğrencileri ile derslerini tamamlayan yüksek lisans öğrencileri tez hazırlama teknikleri hakkında detaylı arayışa girer. Bu makalede kısaca bunlara değineceğiz.

Tez hazırlama için en önemli konulardan biri kolay tez konusu seçmektir. Kolay tez konusu, kaynakları bol, ulaşması kolay olması sizi birçok sorundan kurtaracaktır.

Tez taraması, literatür taraması yaparken, okuduğunuz kaynakları not alın ki daha sonra hangi kaynaklara baktığınızı karıştırmayın, bu size zaman kazandıracaktır.

Tez hazırlama tekniklerinden önemli bir kısmı da içerik yazım aşamasıdır. Bu aşamada önerimiz; kaynakları okurken bölüm bölüm yazmak ve danışmak hocanıza göstermek en iyisidir. Belirli bir düzende takip etmeniz planlama açısından en doğru olanıdır.

Örnek vermek gerekirse, aşama aşama gitmeniz önemlidir. 1.bölüme başladınız ilk önce bu bölümü alt başlıkları ile sırasıyla araştırmanız, kaynakları okumanız ve düşüncelerinizi yazmanızı öneririz.

Tez hazırlama teknikleri içinde en önemli kurallardan biri de tez yazım kuralları elinizin altında olmalı. Yazarken üniversitenizin tez yazım yönergesini indirin, word halinde olursa sizin için daha kolay olacaktır. Yök ten ya da üniversitenizin web sitesinden bulabilirsiniz. Yazım kurallarına göre yazarsanız, düzenleme derdinden kurtulmuş olursunuz.

Tez hazırlama tekniklerinden biri de tez hazırlama örneklerine göz atmaktır. Hem içerik açısından hem de şekil açısından nasıl hazırlanmış, konu nasıl işlenmiş, tez nasıl savunulmuş bu konuları incelemeniz size fikir vermesi açısından yarar sağlayacaktır.

Tez hazırlama tekniklerinden en sonu word programını iyi kullanmayı bilmek ya da iyi bilenlerden danışmanlık almaktır. İçindekiler tablosu nasıl hazırlanır, sayfa düzeni nasıl ayarlanır, tablo nasıl hazırlanır, içindekiler listesi otomatik nasıl oluşturulur, bunları iyi derecede kullanmanız size zaman tasarrufu sağlayacak ve detaylar içinde boğulmanızı önleyecektir.

Danışmanlık almanız gerekirse, kaynak bulmada, tez konusu bulmada, düzenleme yapmada size katkı sağlayacak yerler ile çalışabilirsiniz. Danışmanlık almak isteyenlere destek olmaktayız.

Tez hazırlama tekniklerinden biri de yazarken intihalden kaçınmaktır. İntihalden kaçınmak son derece önemlidir, çünkü intihal belirleme programına girdiğinde yüksek çıkması nedeniyle birçok kez düzeltme yapmanız kaçınılmazdır. İntihalden kaçınmak için intihale dikkat edin makalesini okuyabilirsiniz.

  • Gelen aramalar
  • lisans tez yazım kuralları
    bitirme tezi yazım kuralları
    tez yazma programı
12 Aralık 2016
248 kez görüntülendi