1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bilimsel tez hazırlama teknikleri nelerdir

tez hazırlama teknikleriTez hazırlama teknikleri, tez hazırlayan öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Son seneye gelen lisans öğrencileri ile derslerini tamamlayan yüksek lisans öğrencileri tez hazırlama teknikleri hakkında detaylı arayışa girer. Bu makalede kısaca bunlara değineceğiz.

Tez yazım için en önemli konulardan biri kolay tez konusu seçmektir. Kolay konu, kaynakları bol, ulaşması kolay olması sizi birçok sorundan kurtaracaktır.

Literatür taraması yaparken, okuduğunuz kaynakları not alın ki daha sonra hangi kaynaklara baktığınızı karıştırmayın, bu size zaman kazandıracaktır.

Tez yazım kurallarının önemli bir kısmı da içerik yazım aşamasıdır. Bu aşamada önerimiz; kaynakları okurken bölüm bölüm yazmak ve danışmak hocanıza göstermek en iyisidir. Belirli bir düzende takip etmeniz planlama açısından en doğru olanıdır.

Bu yazıyı okuyun  Tübitak tez merkezi nedir nasıl kullanılır

Örnek vermek gerekirse, aşama aşama gitmeniz önemlidir. 1.bölüme başladınız ilk önce bu bölümü alt başlıkları ile sırasıyla araştırmanız, kaynakları okumanız ve düşüncelerinizi yazmanızı öneririz.

Bilimsel tez hazırlama teknikleri nelerdir

Tez hazırlama teknikleri içinde en önemli kurallardan biri de yazım kuralları elinizin altında olmalı. Yazarken üniversitenizin yazım yönergesini indirin, word halinde olursa sizin için daha kolay olacaktır. Yök ten ya da üniversitenizin web sitesinden bulabilirsiniz. Yazım kurallarına göre yazarsanız, düzenleme derdinden kurtulmuş olursunuz.

Tez yazım tekniklerinden biri de hazırlama örneklerine göz atmaktır. Hem içerik açısından hem de şekil açısından nasıl hazırlanmış, konu nasıl işlenmiş, nasıl savunulmuş bu konuları incelemeniz size fikir vermesi açısından yarar sağlayacaktır.

Bu yazıyı okuyun  İstatistik yüksek lisans tez hazırlama

Dkkat etmeniz gereken konulardan biri de yazarken intihalden kaçınmaktır. İntihalden kaçınmak son derece önemlidir, çünkü intihal belirleme programına girdiğinde yüksek çıkması nedeniyle birçok kez düzeltme yapmanız kaçınılmazdır. İntihalden kaçınmak için intihale dikkat edin makalesini okuyabilirsiniz.

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
12 Aralık 2016
2.577 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın