Tez merkezi nedir ne işe yarar

Tez merkezi

 

Tez merkezi nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? İnternet üzerinden nasıl girilir? Bitirme tezi ve yüksek lisans tez örneklerine nasıl ulaşabilirim? Buna benzer birçok soru sorulmaktadır. Bu yüzden bu konuda yazmaya karar verdim.

Yök tez merkezi, yükseköğretim kurulu bünyesinde faaliyet gösteren internet üzerinden yüksek lisans örneklerinin yayınlandığı sitedir. Ulusal tez merkezi olarak da adlandırılır. Dokümantasyon daire başkanlığı örnekleri tasnif ederek internet üzerinden veri tabanlarına eklemektedir.

Çok önemli olmasına karşın birçok öğrenci yök tez sitesinin olduğundan haberi bile yok. Araştırma yapmayı bilen öğrenciler için ise herşeydir. Öncelikle, yükseköğretim kurumunun yayımlama izin verdiği nüshalar bulunur. Lisans düzeyinde araştırma yer almaz.
dokümantasyon daire başkanlığı tarafından yayımlama izini verilenler izinli olarak tam metin olarak araştırmacıların hizmetine sunulur.

Ulusal tez merkezi nasıl kullanılır

Araştırmacılar için son derece önemli olan yök tez sitesinden nasıl arama yapacağınızı anlatmak istiyorum. İnternet üzerinden ana sayfaya girin. Karşınıza arama motoru çıkacak. Arama terimi kısmına aradığınız anahtar kelimeyi girin. Veritabanında mevcut yüzlerce örneğin listelendiğini göreceksiniz.

Ulusal tez merkezinden tez nasıl indirilir

Listelenen tezler içinde aradığınızı seçin. Bunun için en solda kırmızı renkli tez numarasına tıklayın. Tezin künyesi önünüze gelecektir. İndirmek için pdf simgesine tıklayın. Birkaç saniye içinde bilgisayarınıza indiğini göreceksiniz.

Not: ulusal tez merkezinde proje ödevleri bulunmaz.

Tez örneklerine ulaşmak için arama motoruna hangi kelimeleri girmeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Arama motorlarında istediğiniz teze ulaşmak için elbette uzman olmanıza gerek yok sadece doğru ölçütleri girmeniz yeterlidir.
Aradığınız doktora tezi ya da yüksek lisans tezini bulamayabilirsiniz. Bazıları da tam metin olmayabilir. Yükseköğretim kurulu sadece internet üzerinden izinli tezlerin yayımlanmasına müsade eder. Teze ulaştınız ancak izinli değilse bu durumda izin formunu doldurmak zorundasınız.

Lisansüstü tezlerin ve doktora tezlerinin öğrencilere iki faydası var. Bunlar tez örneklerini incelemek için ve konu bulmak içindir.

Size iki ip ucu vermek istiyorum.
Bitirme tezi hazırlamak hatta proje ödevlerini hazırlamak için örnek arayan öğrenciler beni arar. Tez örneklerini görmek istiyorum der. Onlara verdiğim ip ucunu size de vermek istiyorum.

Ulusal tez merkezinde tez örnekleri nasıl bulunur

Ana sayfaya girin ve anahtar kelimenizi yazın. Eğer daha spesifik arama yapmak istiyorsanız tez verilerine ulaşmak için detaylı arama yapın. Burada daha spesifik tarama yapabilirsiniz. Yök ulusal tez merkezinde lisansüstü tezlerin tasnifi bu şekilde yapılmış olur.
Bul tuşuna basınca listede solda kırmızı renkli tez numarasına basın. Gelen sayfa size tezin künyesini verir. Solda yukarıda pdf işareti çıkar. Oraya dokunun ve bilgisayara indirin. Eğer pdf logosu çıkmazsa, tez izinli değildir. Erişim hakkı için erişim formunu doldurmak zorundasınız. Bu şekilde internet üzerinden yüzlerce örnek teze ulaşabilirsiniz.

Yök tez sitesinde tez konusu nasıl bulunur

Yök tez ana sayfaya girin. Bölümünüz ile ilgili anahtar kelimenizi girin. Mümkün olduğu kadar genel girin. Veritabanındaki tez verileri listelenecek. İstediğiniz yüksek lisans tezi, doktora tezini indirmek için soldaki kırmızı renkli numaraya tıklayın. Pdf işaretine tıklayın ve bitirme tezini bilgisayarınıza kaydedin.

Tez konusu bulmak için 2. adıma geçiyoruz
İndirdiğiniz tezi açın . İçindekiler sayfasından sonuç ve öneriler kısmını bulun. Bu bölüm yüksek lisans te doktora çalışmalarında mutlaka olur. Bu kısmı iyice analiz edin. Çünkü bu bölümde araştırmacı, sonrakilere hangi konuda yazmaları gerektiğini belirtir. Burada verilen ip uçları sizin için tez konusudur. 5-6 doktora ve yüksek lisans tezi indirin . Analiz edin. Konuyu kolayca belirlemiş olursunuz.

Yök ulusal tez merkezinde veri tabanları içinde tezini yök merkezinde bulamayan lisansüstü öğrencileri yazılı olarak müracaat etmeleri gerekir.

Tez merkezinde araştırma yapmak isteyen akademisyenler için giriş bölümü bulunur. Kullanıcı adı ve şifre ile buraya giriş yapılır. Ulusal tez merkezinde giriş için dokümantasyon daire başkanlığına başvurmanız gerekir.

Yükseköğretim kurulu ulusal tez merkezinde bazen sistem çalışmaz. Öğrenciler yükseköğretim kurumunun sitesine erişim sağlayamaz. Bunun bir kaç nedeni olanilir. Sitede güncelleme yapılıyor olabilir. Bu durumda beklemeniz gerekir. Bazen bilgisayardaki chache sorunundan kaynaklanabilir. Farklı bir browser üzerinden girmeyi deneyin.

Akademik Tez Danışmanlığı
Tez merkezi ayrıca bitirme tezi, yüksek lisans ödevi hazırlama hakkında öğrencilere danışmanlık desteği veren kurum anlamına gelir. Bu bağlamda danışmanlık hizmetlerimiz içinde yüksek lisans tezi danışmanlığı yer alır.

Danışmanlık hizmetlerimiz içinde proje ödevi hazırlama, enstitülere teslim etmeden önce düzenleme yapma, intihal raporu verme, literatür tarama yapma olarak özetlenebilir.

Tezini teslim eden öğrencilere istemeleri halinde hizmet sözleşmesi yapmaktayız. Yüksek kalite, zamanında teslim, gizlilik garantisi vermekteyiz.
İnternet sitelerindeki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. Verdiğimiz danışmanlık için bilgi hizmetleri üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

ÖdevÖdev

Üniversite öğrencilerine verdiğimiz danışmanlık hizmetlerinden biri ödevdir. Lisans, yüksek lisans ve master öğrencilerine ödev hazırlama ile ilgili danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Destek verdiğimiz öğrenciler arasında bölüm ve üniversite ayrımı yapmadığımız gibi

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?