Yök tez tarama

Yök tez tarama, öğrencilerin tez örneklerini araştırmak için girdikleri yüksek öğretime bağlı sitenin adıdır. Tez konuları içinde inceleme yapmak isteyen araştırmacılar, akademisyenler, üniversite öğrencileri tarama yapmak suretiyle izinli tezleri indirirler.

Yökte tarama yapmak için iki alternatifiniz var. Bunlar basit tarama, diğeri gelişmiş tarama. Tez arama yapmak için öncelikle doğru anahtar kelimeleri girmelisiniz. Bunun için tam olarak ne aradığınızı bilmeniz gerekir.

Yök arama motorunda türe göre, konuya göre, lisans, yüksek lisans, master, doktora seviyelerine göre arama yapabilmektesiniz.

Tez arayan öğrenciler arama yapmalarına rağmen bazı tezlere ulaşamamaktan şikayet eder. Bunun nedeni indirdikleri tezlerin izinli olmamasıdır. Bunun için izin formunu doldurmaları gerekir. İzin aldıktan sonra pdf formatında indirebilirsiniz.

Yüksek öğretime bağlı olan yök tez tarama sitesine alternatif olan sitelerde de tarama işlemi yapabilirsiniz. Tubess, ulakbim in farkı, ücret ödeyerek dokuman elinize posta ile belge şeklinde gelmektedir. Kütüphaneye gitme, kitapçıdan satın alma durumunuz yok ancak tez incelemeniz gerektiği durumda bu seçeneği deneyebilirsiniz.

Ulusal tez merkezine girip konularına göre araştırma yapmak isteyen öğrencilerden sorulardan biri, üye olmak zorunda mıyım, ücret ödemek zorunda mıyım dır. Tarama için üyelik şartı yok, ücret de ödemeniz gerekmiyor. Küçük bir hatırlatma yapalım, eğer tez indirmeye izin verilmemişse, üye olup formu doldurup yollamanız yeterlidir. Yöktez arama hakkında detaylı bilgi almak için tez arama

 

Tez makale tarama siteleri için tıklayın

08 Ocak 2017
328 kez görüntülendi