1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Benzerlik oranı ile intihal arasındaki fark

Benzerlik oranıBenzerlik oranı ile intihal arasındaki fark nedir? İntihal ile benzerlik oranı çoğu zaman birbirine karıştırılmaktadır. Bu iki kavram birbirinden çok farklıdır. Bu yüzden arasındaki farkları izah etmek istedim.

İntihal, başkasına ait bir fikrin, düşüncenin, ürünün sahiplenilmesi demektir. İntihal akademik bir suç olduğu gibi aynı zamanda ceza hukuku kapsamına da girmektedir. İntihal yapmak üniversiteden uzaklaştırmaya varıncaya kadar sonuç doğuran fiildir. Fakat, benzerlik oranı çok farklı bir şeydir. Alıntı ve kaynakçaların başka yayınlarla mukayese edilerek elde edilen sonuca denir.

Benzerlik oranı ile intihal

Turnitin ve iThenticate gibi programlardan alınan intihal raporuna dikkatlice bakarsanız, belgede similarity index olarak yer alır, yani benzerlik indeksi. Farkındaysanız intihal indeksi olarak yer almaz. Hangi siteden, hangi tezden, akademik makaleden ne kadarlık kısmının benzediğini bu raporda görmekteyiz.

Bu yazıyı okuyun  İntihal örnekleri nelerdir

Her üniversitenin kabul edilebilir benzerlik oranı ( intihal oranı değil ) farklı olabilir. Türkiye’deki üniversitelerde genel olarak %20 kabul edilmektedir. Bu %20 intihal yapılacağı anlamına gelmez. Yukarıda belirttiğimiz gibi intihalin her türlüsü suçtur ve başınızı ağrıtır. Tez danışmanınızın düşürüp gel dediği, intihal değil, benzerlik oranıdır. Buradaki benzerlik oranı, alıntı ve kaynakçaları da bazen içerebilir. Bu konuda tam bilgiyi danışman hocanızdan öğrenmeniz gerekir.

Bir konuya daha dikkat etmek gerekir. İntihal ile benzerlik oranını doğru şekilde kullanmak gerekir. Akademik bir yayında intihal yapıldığı benzerlik indeksinden anlaşılır. Hangi kaynaktan alıntı yapıldığını benzerlik indeksinden öğrenebilir, kaynakçada doğru şekilde yer verilip vermediğine bakılarak intihal raporu bunun için kullanılabilir.

Bu yazıyı okuyun  İntihali düşürmek için kaç sayfa yazmalıyım

Yukarıda anlattıklarımızdan bir hatayı daha düzeltelim. İntihalden kaçınmak, atıfları doğru şekilde yaparak, satır içi kaynak vererek ve bunu da doğru şekilde kaynakçada belirterek olabilir. Ancak, benzerlik oranı düşürmek için intihal raporundaki benzeyen yerleri azaltarak yapılmaktadır.

Bu makalede iki kavram arasındaki fark olduğunu, birbirlerinden ayrı kavramlar olduğunu öğrendik. İntihal çeşitleri, benzerlik oranı düşürme, intihal raporu hakkında yazıları da okuyabilirsiniz.

 

İntihal oranını düşürmek için kaç sayfa yazmanız gerektiği ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
16 Haziran 2017
2.078 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın