1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kaynakça düzenlemesi nasıl yapılır

Kaynakça düzenlemesi nasıl yapılırTez düzenlemesi nasıl yapılır sorusu öğrencilerin karşılaştığı sorunlardan biri kaynakça düzenlemesi aşamasıdır. Lisans, yüksek lisans öğrencileri kaynakça hazırlayamadım, kaynakları nasıl göstermem lazım, apa’ya göre nasıl yapabilirim şeklinde bizden destek talep etmektedir.

Kaynakça düzenleme ile ilgili öğrencilerin bilmesi gereken en önemli nokta, üniversitelerin geçerli tez yazım kılavuzuna göre düzenleme yapmaları gerçeğidir. Tez danışmanınızdan en son yayınlanan şablonu istemeniz gerekir. Bu şablon belirli periyotlarda değiştiği için zaman kaybı yaşamamak için üniversitenizin internet sitesinden doğru olanı indirmenizi tavsiye ederim.

Diğer bir nokta, üniversiteniz öğrencileri tarafından yazılmış, açık yayınlanan tez örneklerindeki kaynakçayı incelemenizdir. Örnekleri incelemek, size neyi ne şekilde yapmanız gerektiğini en somut şekilde anlattığı için önemlidir.

Bu yazıyı okuyun  Tez incelemesi nasıl yapılır örnek

Kaynakça düzenlemesi nasıl yapılır

Tez yazım şablonunu bilgisayarınıza indirdikten sonra kaynakça ile ilgili bölümü açın ve direktifleri uygulamaya başlayın. Apa stili ya da başka stilde isteniyorsa onları uygulayarak kaynakça oluşturmaya başlayın. İntihale düşmemek için alıntı yaptığınız yerleri önce satır içi referans verin, sonra bunu kaynakçaya ekleyin. Kaynakçanıza bakan hoca, nereden hangi alıntıyı, ya da yorumu aldığınızı görmesi lazım. Aksi takdirde intihal suçlaması ile karşılaşabilirsiniz.

Kaynakça düzenlemesi nasıl yapılır ile ilgili gelen sorulardan iki tanesi üzerinde durmak isterim. Yüksek lisans tezini kaynakçamda nasıl göstermem lazım ve internet sitesini bibliyografyada nasıl gösterebilirim sorularını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Kaynakça düzenlemesi nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse standart değil, birden fazla yöntem olduğu için üniversitenizin hangi biçimi kabul ettiğini öğrenmeniz gerekir. Atıf nasıl yapılır, atıf yapma örnekleri için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

Kaynakça nasıl yazılır

 

 • apa’ya göre kaynakça yazımı
  kaynakça yazımı örneği
  kaynak gösterme yöntemleri
  metin içinde kaynak gösterme
  internet sitesini kaynak gösterme
  yüksek lisans tezi kaynakçada nasıl gösterilir
  atıf nasıl yapılır örnek
  apa yazım kuralları 2016

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
19 Haziran 2017
2.533 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın