İntihal oranı çok yüksek çıktı ne yapmalıyım

intihal oranı çok yüksek

intihal oranı çok yüksek çıktı ne yapmalıyım diye soran bir çok öğrenci bize başvurmaktadır. Bu yüzden bu makalede benzerlik oranını yüksek çıkan öğrencilerin neler yapması gerektiğini anlatacağım. Son yıllarda lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin korkulu rüyası olan benzerlik oranı, üniversitelerin ve özellikle de YÖK’ün takibi ile daha ciddi şekilde kontrol edilmeye başlandı. Hazırlanan tez ve projeler, intihal raporu alınmadan ve kabul edilebilir seviyenin altında olmadan kabul edilmemektedir.

Bilindiği üzere yazılan akademik yayınlardaki benzerlik oranı Turnitin, Ithenticate gibi yazılımlar sayesinde belirlenebilmektedir. Birçok öğrenci kopyalama yapması durumunda bunun anlaşılmayacağını düşünür. Fakat bu anlaşılması son derece basittir.

intihal oranı çok yüksek

İntihal oranı çok yüksek çıkmasının nedenleri

Benzerlik oranının yüksek çıkmasının bir kaç nedeni vardır. Bunlar, yüksek oranda kopyalama, yüksek oranda alıntı yapma, bir tezi olduğu gibi alıp verme ve tezin daha önceden intihal programlarından geçirilerek veritabanına kaydedilmesidir.

Benzerlik oranı yüksek çıkması durumunda

Raporu aldınız ve yüksek oranla karşılaştınız. İlk yapmanız gereken raporu incelemektir. Hangi kaynaktan % dilim olarak ne kadar benzerlik olduğuna ve nereden alındığına bakmanız lazım. Raporda farklı kaynaklardan benzerlik çıktıysa, bunları tekrar yazarak düzenlemeniz gerekir. Bunun için intihal oranı nasıl düşürülür, makalesini okuyabilirsiniz.

%100 intihal oranı çıktıysa, bu daha önceden tezin veritabanına kaydedildiği anlamına gelmektedir. Hocanız, arkadaşınız ya da bir başka yerden rapor alırken veritabanına kaydedilmesi durumunda benzerlik oranı %100 ya da buna yakın çıkacaktır. Bu durumda yapmanız gerekenleri belirtmek istiyorum. Aşağıda, intihal oranı çok yüksek çıkarsa aşağıdakilerden birisi muhtemelen olmuş olabilir;

Veritabanına kaydedilme durumu

  1. Eğer raporu danışman hocanız aldı ve veritabanına kaydettiyse , düzenleme yapmak için mutlaka hocanızdan çıktı almanız gerekebilir. Danışman hocadan talep etmeniz durumunda büyük ihtimal size çıktısını verecektir.
  2. Raporu bir başka üniversiteden ya da arkadaşınızdan almanız durumunda yapmanız gereken; ilgili üniversitenin bilgi işlemine müracaat ederek, raporunuzdaki ID numarasını vererek sildirme işlemi yapmanız gerekir. Bu yaklaşık bir kaç gününüzü alabilir.
  3. Danışman hocanız veritabanına kaydetmiş ve yine de rapor vermiyorsa, bu durumda, alıntı yaptığınız yerleri işaretleyerek tekrar yazmanız gerekecektir.

Destek alın

İntihal, benzerlik ile ilgili tüm konularda sitemiz üzerinden bize danışabilir, sorularınızı sorabilir, yüksek oranlı intihallerinizi düşürtebilirsiniz. Ekibimiz ile kısa zamanda intihal oranınızı düşürmekteyiz.

1 thought on “İntihal oranı çok yüksek çıktı ne yapmalıyım”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Tez yazım kılavuzuTez yazım kılavuzu

Tez yazım kılavuzu, tezini yazan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin kendi üniversitesi şablonuna göre düzenleme yapmaları gereken yönergenin adıdır.  Tez hazırlama konusunda akademik destek veren ekibimiz tüm üniversite öğrencilerine destek

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?