1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

İntihal oranı çok yüksek çıktı ne yapmalıyım

intihal oranı çok yüksek

intihal oranı çok yüksek çıktı ne yapmalıyım diye soran bir çok öğrenci bize başvurmaktadır. Bu yüzden bu makalede benzerlik oranını yüksek çıkan öğrencilerin neler yapması gerektiğini anlatacağım. Son yıllarda lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin korkulu rüyası olan benzerlik oranı, üniversitelerin ve özellikle de YÖK’ün takibi ile daha ciddi şekilde kontrol edilmeye başlandı. Hazırlanan tez ve projeler, intihal raporu alınmadan ve kabul edilebilir seviyenin altında olmadan kabul edilmemektedir.

Bilindiği üzere yazılan akademik yayınlardaki benzerlik oranı Turnitin, Ithenticate gibi yazılımlar sayesinde belirlenebilmektedir. Birçok öğrenci kopyalama yapması durumunda bunun anlaşılmayacağını düşünür. Fakat bu anlaşılması son derece basittir.

intihal oranı çok yüksek

İntihal oranı çok yüksek çıkmasının nedenleri

Benzerlik oranının yüksek çıkmasının bir kaç nedeni vardır. Bunlar, yüksek oranda kopyalama, yüksek oranda alıntı yapma, bir tezi olduğu gibi alıp verme ve tezin daha önceden intihal programlarından geçirilerek veritabanına kaydedilmesidir.

Benzerlik oranı yüksek çıkması durumunda

Raporu aldınız ve yüksek oranla karşılaştınız. İlk yapmanız gereken raporu incelemektir. Hangi kaynaktan % dilim olarak ne kadar benzerlik olduğuna ve nereden alındığına bakmanız lazım. Raporda farklı kaynaklardan benzerlik çıktıysa, bunları tekrar yazarak düzenlemeniz gerekir. Bunun için intihal oranı nasıl düşürülür, makalesini okuyabilirsiniz.

%100 intihal oranı çıktıysa, bu daha önceden tezin veritabanına kaydedildiği anlamına gelmektedir. Hocanız, arkadaşınız ya da bir başka yerden rapor alırken veritabanına kaydedilmesi durumunda benzerlik oranı %100 ya da buna yakın çıkacaktır. Bu durumda yapmanız gerekenleri belirtmek istiyorum. Aşağıda, intihal oranı çok yüksek çıkarsa aşağıdakilerden birisi muhtemelen olmuş olabilir;

Bu yazıyı okuyun  Tez yazımı ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Veritabanına kaydedilme durumu

  1. Eğer raporu danışman hocanız aldı ve veritabanına kaydettiyse , düzenleme yapmak için mutlaka hocanızdan çıktı almanız gerekebilir. Danışman hocadan talep etmeniz durumunda büyük ihtimal size çıktısını verecektir.
  2. Raporu bir başka üniversiteden ya da arkadaşınızdan almanız durumunda yapmanız gereken; ilgili üniversitenin bilgi işlemine müracaat ederek, raporunuzdaki ID numarasını vererek sildirme işlemi yapmanız gerekir. Bu yaklaşık bir kaç gününüzü alabilir.
  3. Danışman hocanız veritabanına kaydetmiş ve yine de rapor vermiyorsa, bu durumda, alıntı yaptığınız yerleri işaretleyerek tekrar yazmanız gerekecektir.

Destek alın

İntihal, benzerlik ile ilgili tüm konularda sitemiz üzerinden bize danışabilir, sorularınızı sorabilir, yüksek oranlı intihallerinizi düşürtebilirsiniz. Ekibimiz ile kısa zamanda intihal oranınızı düşürmekteyiz.

tez danışmanı

Tez Danışmanı sitesine lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurup destek almaktadır. Öğrencilerden gelen bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu yazıyı okuyun  İntihal nedir nasıl tespit edilir

Soru: Yüksek lisans tezimi yazmak için sitenize ulaştım. Birçok faydalı bilgi buldum. Tezimi yazdırmak için sizden nasıl destek alabilirim?

Yüksek lisans tez yazdırmak isteyen öğrenciler yanında lisans öğrencilerine de destek olmaktayız. Verdiğimiz destek, tez konusu belirleme, tez yazımı, literatür taraması, üniversite şablonuna göre düzenleme ve intihal düşürme olarak özetlenebilir. Konu ile ilgili aşağıdaki linkleri okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
13 Ocak 2018
1.027 kez görüntülendi
Share