+905325266588
bilgi@tezmerkezim.net

İntihal nedir rapor nasıl alınır

intihal nedir

İntihal nedir, rapor nasıl alınır, ücretsiz turnitin raporunu nereden diyen öğrenciler buraya. Benzerlik oranını öğrenmek isteyen herkes bu yazıyı mutlaka okumalı.

Akademik çalışma yapan öğrencilerin karşılaştığı en büyük sorun intihale yakalanmaktır. İntihal nedir sözlük anlamını iyi bilmeniz gerekir. Yapmış olduğunuz tüm çalışmaları bir anda haksız alıntı durumuna düşüren ve başınızı sıkıntıya sokabilecek olan bu duruma yakalanmamak için nelere dikkat etmenizi bilmeniz gerekir.

İntihal düşürme ile ilgili tez düzenleme çalışmaları yapmaktayız. Tez hazırlama konusunda lisans, yüksek lisans, master ve doktora öğrencilerine tez hazırlama ile ilgili destek vermekteyiz. Bunun yanında intihal raporu yazısını da okuyabilirsiniz.

Bu makalede intihalin ne olduğu, çeşitlerinin ne olduğu, düşme nedenleri, nasıl önlenir, intihal düşürme nasıl yapılır, rapor, düzenleme ip uçları hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

intihal nedir

Sözlük anlamı olarak Başkasına ait eserin sahiplenilmesine denir. Diğer adı aşırma, çalma olarak ifade edilebilir. Son yıllarda çok sık görülmeye başladığı için akademik yetkililer çözüm bulmaya çalışmaktadır. Bu çabalardan biri Yüksek Öğretim Kurulu’nun aldığı karardır. Bu karara göre, öğrenciler tezlerini sunmadan önce intihal raporu alıp enstitüye teslim edeceklerdir.

Bu mesele günümüzün sorunu değil, eskiden beri bilimsel uyanıklık diyebileceğimiz anlayışla lisans, yüksek lisans tezlerinde ağırlıklı olarak yapılan uygulamadır. Peki günümüzde üzerinde durulmasının sebebi nedir, cevap çok basit akademik hırsızlığın çok kolay tespit edilebilir olmasıdır. Eskiden bunu anlamak oldukça zorken şimdi önleyici programlarla tespit etmesi bir iki dakikayı geçmemektedir. İntihal nedir öğrendikten sonra şimdi nasıl kurtulabilirsiniz onu anlatmak istiyorum.

İntihal Düşürme

Nasıl önlenir : En çok sorulan sorulardan biri olduğu için bu konuyu örnekleriyle açıklamaya çalışacağız. Bu konunun bu kadar popüler olmasının nedeni üniversite öğrencilerinin intihalin ne olduğunu ve nasıl engelleyeceklerini bilmemeleridir. Bu sebeple soyut değil somut şekilde izah edilmesi gerekmektedir.

Alıntılama nasıl yapılır bunu bilmeniz önemlidir. Yapılan en büyük hata ise alıntı yapılan yazar ile ilgili atıfta bulunup ancak kaynakları vermemek ya da gizlemek gösterilebilir. Ben alıntı yaptım demeniz sizi haklı duruma çıkarmaz.

Bunun yanında yazınızda sürekli aynı kişiden, eserden alıntı yapmanız, yeni düşünce ortaya koymamanız da intihal sebebi olacaktır.

Kaçınmak için yapılması gereken iki durum söz konusu; parapharise ve summary yapmaktır. İleriki yazılarımızda bu iki metodu daha derin örnekleriyle açıklamaya çalışacağız.

Plagiarism belirleyen programlar sayesinde alıntıların nereden yapıldığı, nereden aşırıldığı kolayca tesbit edilmektedir. En bilinen iki program turnitin ve ithenticate tir. Çalışma prensipleri birbirine yakın iki yazılım sayesinde kolayca tespiti mümkündür. İntihal kurtarma için özellikle bu programı kullanmanızı öneririm. Tez için intihal raporu çok önemlidir.

 

Bu programların çalışma mantığı nedir

Akademik bilimsel yayınların, hocaların, kütüphanelerdeki kitapların ve öğrencilerin yazdığı tez, makale, projelerin bir veritabanında tutulduğunu düşünün. Sonra yazılan bir eserdeki yazılar ile sizin akademik yazınız karşılaştırılır, alıntı yapılan yerler rapor çıktısı olarak verilir. Bu raporda renklendirme sureti ile ve numaralandırma ile hangi eserden, hangi yayından aşırma yapıldığı anlaşılır.

Birçok lisans, yüksek lisans öğrencisi bizi arayıp intihal raporundaki alıntı oranının yüksek çıktığını belirtip bizden intihal kurtarma hakkında danışmanlık talep eder. Bu durumdaki öğrencilere intihal raporu alıp kurtarma desteği vermekteyiz. Yapılması gereken elinizdeki rapor ile teziniz, makaleniz ya da projenizi bize mail ile yollamanızdır. Kısa bir değerlendirme yaparak oranınızı istenen orana 1-3 gün içinde tamamlamaktayız.

İntihal Raporu Almak İstiyorum

Ne yapmam gerekir, irtibat numaralarını iletişim sayfasından bulabilirsiniz, ayrıca canlı chat penceresinden bize anlık mesaj bırakabilirsiniz. Çalışmalarınız değerlendirilir, size hemen yanıt verilir.

Turnitin intihal programı nasıl kullanılır. İntihal raporu nasıl alınır,  Turnitin intihal önleme programı özelliklerini öğrenebilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İntihal hakkında bilmeniz gereken 10 şey yazısını okuyabilirsiniz. Bunun yanında İntihal örnekleri yazısını okuyabilirsiniz.

 

Rapor Almak İstiyorum

Aşağıdaki formu doldurup yollayabilirsiniz. Size hemen dönüş yapılacaktır.

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?