Tez konusu

güncel tez konusu nasıl bulunur

Tez konusu en kolay şekilde nasıl bulunur? Konu arayan lisans, yüksek lisans, master, doktora öğrencileri için ipucu veriyorum. Yazıyı okuyun ve siz de kolayca konunuzu belirleyin.

Üniversite öğrencilerin bitirme tezi yazım aşamasında ilk yapmaları gereken konu bulmadır. Danışman hocalar, güncel konu istediklerine göre bunu nasıl bulabilirsiniz? Bu makalede lisans, yüksek lisans, master, tezsiz öğrenciler için güncel tez konusunu nasıl bulacağınızı anlatmak istiyorum.

Öncelikle kısaca genel bilgi vermek istiyorum. Tez hazırlamayı 5 ana grupta incelersek, bunlar:

  1. Konuyu belirleme
  2. Literatür taraması
  3. Yazım aşaması
  4. Düzenleme
  5. İntihal kontrolü ve teslim

Şimdi biz güncel tez konusunun nasıl bulunacağı üzerinde duracağız. Yapacağımız çalışma şu şekilde olacaktır. En son yazılmış tez örneklerini yök sitesinden bulacağız. Bunların sonuç ve öneri kısımlarını analiz edeceğiz. Bunun için yapılacak adımları belirtmek isterim.

Güncel Tez Konusu Nasıl Bulunur

1- Yök sitesine tıklayarak alanınız ile ilgili son yazılan örnekleri incelemeniz gerekir. Bulabildiğiniz kadar örnek çalışmayı bilgisayarınıza indirin. Not: Sitemizdeki tez örnekleri sayfasına da bakabilirsiniz.

2. Bulduktan sonra yapacağımız çalışma sonuç ve öneri kısımlarını incelemek olacaktır. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü, bu bölümde araştırmacı kendisinin ilgilenmediği fakat diğer araştırmacılara yol göstermek için tez konusu önerisi yapar. Bu kısımları analiz ederek, ilgi alanınıza giren konu başlıklarını not edin. Ne kadar fazla bulursanız  o kadar iyi olacaktır.

3. Not aldığınız başlıklar için kaynak taraması yapmanız gerekir. Bunu neden yapıyoruz? Evet konu fikrini bulduk ancak bu alanda yazılmış başka hangi çalışmalar var. Bunları tezinizde atıf yaparak yazacağınız için çok önemlidir.

Son olarak hazırlamayı planladığınız konu başlığını üçe düşürüp danışman hocanıza gösterip onay almanız gerekir. Zorlandığınız takdirde bize danışabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili ip uçları

  • Net ve anlaşılabilir olmalıdır.
  • Uygulama ve analiz edilmeye uygun olmalıdır.
  • Kaynakları olmalı, yazıma elverişli olması gerekir.
  • Yazılan tezlere benzer başlıklarda ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ödev tez merkeziÖdev tez merkezi

Ödev tez merkezi, akademik çalışma hazırlamak isteyen lisans, lisansüstü, yüksek lisans, master düzeyindeki öğrencilere hizmet vermektedir.  Akademik merkez olarak üniversite öğrencilerine yardımcı olmaktayız. Ödev merkezi olarak çalışma hazırlatmak isteyen öğrencilere

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?