1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Tez konusu

güncel tez konusu nasıl bulunur

Tez konusu en kolay şekilde nasıl bulunur? Konu arayan lisans, yüksek lisans, master, doktora öğrencileri için ipucu veriyorum. Yazıyı okuyun ve siz de kolayca konunuzu belirleyin.

Üniversite öğrencilerin bitirme tezi yazım aşamasında ilk yapmaları gereken konu bulmadır. Danışman hocalar, güncel konu istediklerine göre bunu nasıl bulabilirsiniz? Bu makalede lisans, yüksek lisans, master, tezsiz öğrenciler için güncel tez konusunu nasıl bulacağınızı anlatmak istiyorum.

Öncelikle kısaca genel bilgi vermek istiyorum. Tez hazırlamayı 5 ana grupta incelersek, bunlar:

  1. Konuyu belirleme
  2. Literatür taraması
  3. Yazım aşaması
  4. Düzenleme
  5. İntihal kontrolü ve teslim

Şimdi biz güncel tez konusunun nasıl bulunacağı üzerinde duracağız. Yapacağımız çalışma şu şekilde olacaktır. En son yazılmış tez örneklerini yök sitesinden bulacağız. Bunların sonuç ve öneri kısımlarını analiz edeceğiz. Bunun için yapılacak adımları belirtmek isterim.

Bu yazıyı okuyun  Tez bankası ne işe yarar

Güncel Tez Konusu Nasıl Bulunur

1- Yök sitesine tıklayarak alanınız ile ilgili son yazılan örnekleri incelemeniz gerekir. Bulabildiğiniz kadar örnek çalışmayı bilgisayarınıza indirin. Not: Sitemizdeki tez örnekleri sayfasına da bakabilirsiniz.

2. Bulduktan sonra yapacağımız çalışma sonuç ve öneri kısımlarını incelemek olacaktır. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü, bu bölümde araştırmacı kendisinin ilgilenmediği fakat diğer araştırmacılara yol göstermek için tez konusu önerisi yapar. Bu kısımları analiz ederek, ilgi alanınıza giren konu başlıklarını not edin. Ne kadar fazla bulursanız  o kadar iyi olacaktır.

3. Not aldığınız başlıklar için kaynak taraması yapmanız gerekir. Bunu neden yapıyoruz? Evet konu fikrini bulduk ancak bu alanda yazılmış başka hangi çalışmalar var. Bunları tezinizde atıf yaparak yazacağınız için çok önemlidir.

Bu yazıyı okuyun  Tez için içindekiler tablosu nasıl hazırlanır

Son olarak hazırlamayı planladığınız konu başlığını üçe düşürüp danışman hocanıza gösterip onay almanız gerekir. Zorlandığınız takdirde bize danışabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili ip uçları

  • Net ve anlaşılabilir olmalıdır.
  • Uygulama ve analiz edilmeye uygun olmalıdır.
  • Kaynakları olmalı, yazıma elverişli olması gerekir.
  • Yazılan tezlere benzer başlıklarda ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
23 Şubat 2018
329 kez görüntülendi
Share

Talep Formunu Doldurun

Hemen size bilgi verelim
Talep Formu
Gönder
close-link
WhatsApp'tan yazın