1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Tez konusu

güncel tez konusu nasıl bulunur

Tez konusu en kolay şekilde nasıl bulunur? Konu arayan lisans, yüksek lisans, master, doktora öğrencileri için ipucu veriyorum. Yazıyı okuyun ve siz de kolayca konunuzu belirleyin.

Üniversite öğrencilerin bitirme tezi yazım aşamasında ilk yapmaları gereken konu bulmadır. Danışman hocalar, güncel konu istediklerine göre bunu nasıl bulabilirsiniz? Bu makalede lisans, yüksek lisans, master, tezsiz öğrenciler için güncel tez konusunu nasıl bulacağınızı anlatmak istiyorum.

Öncelikle kısaca genel bilgi vermek istiyorum. Tez hazırlamayı 5 ana grupta incelersek, bunlar:

  1. Konuyu belirleme
  2. Literatür taraması
  3. Yazım aşaması
  4. Düzenleme
  5. İntihal kontrolü ve teslim

Şimdi biz güncel tez konusunun nasıl bulunacağı üzerinde duracağız. Yapacağımız çalışma şu şekilde olacaktır. En son yazılmış tez örneklerini yök sitesinden bulacağız. Bunların sonuç ve öneri kısımlarını analiz edeceğiz. Bunun için yapılacak adımları belirtmek isterim.

Bu yazıyı okuyun  Tez bankası ne işe yarar

Güncel Tez Konusu Nasıl Bulunur

1- Yök sitesine tıklayarak alanınız ile ilgili son yazılan örnekleri incelemeniz gerekir. Bulabildiğiniz kadar örnek çalışmayı bilgisayarınıza indirin. Not: Sitemizdeki tez örnekleri sayfasına da bakabilirsiniz.

2. Bulduktan sonra yapacağımız çalışma sonuç ve öneri kısımlarını incelemek olacaktır. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü, bu bölümde araştırmacı kendisinin ilgilenmediği fakat diğer araştırmacılara yol göstermek için tez konusu önerisi yapar. Bu kısımları analiz ederek, ilgi alanınıza giren konu başlıklarını not edin. Ne kadar fazla bulursanız  o kadar iyi olacaktır.

3. Not aldığınız başlıklar için kaynak taraması yapmanız gerekir. Bunu neden yapıyoruz? Evet konu fikrini bulduk ancak bu alanda yazılmış başka hangi çalışmalar var. Bunları tezinizde atıf yaparak yazacağınız için çok önemlidir.

Bu yazıyı okuyun  Tez hazırlarken yapılan 10 hata

Son olarak hazırlamayı planladığınız konu başlığını üçe düşürüp danışman hocanıza gösterip onay almanız gerekir. Zorlandığınız takdirde bize danışabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili ip uçları

  • Net ve anlaşılabilir olmalıdır.
  • Uygulama ve analiz edilmeye uygun olmalıdır.
  • Kaynakları olmalı, yazıma elverişli olması gerekir.
  • Yazılan tezlere benzer başlıklarda ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

 

tez danışmanı

Tez Danışmanı sitesine lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurup destek almaktadır. Öğrencilerden gelen bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Soru: Yüksek lisans tezimi yazmak için sitenize ulaştım. Birçok faydalı bilgi buldum. Tezimi yazdırmak için sizden nasıl destek alabilirim?

Yüksek lisans tez yazdırmak isteyen öğrenciler yanında lisans öğrencilerine de destek olmaktayız. Verdiğimiz destek, tez konusu belirleme, tez yazımı, literatür taraması, üniversite şablonuna göre düzenleme ve intihal düşürme olarak özetlenebilir. Konu ile ilgili aşağıdaki linkleri okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyun  Tez nedir: Tez nasıl yazılır [ hazırlanır ]
Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
23 Şubat 2018
278 kez görüntülendi
Share