İntihal nedir nasıl tespit edilir

intihal nedir nasıl tespit edilirİntihal nedir nasıl tespit edilir, hangi programlar kullanılır, yüksek çıkarsa ne yapılır, düşürme işlemi nasıl yapılır, en iyi yazılımlar nelerdir, olması gereken oranı kaçtır tüm bu sorulara bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

intihal nedir

İntihal nedir : Başkasına ait fikrin izinsiz ve kaynak gösterilmeden sahiplenilmesine denmektedir.

İntihal oranı nasıl tespit edilir

Yazdığınız tezi ya da başkasından destek alarak hazırladığınız akademik çalışmayı danışman hocanıza vermeden önce nerelerde kopyala yapıştır olmuş bunları belirlemek istemeniz halinde diğer tezlere, akademik çalışmalara ne kadar benzediğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Benzerlik oranını ölçmek için bu konuda geliştirilen özel yazılımlar mevcuttur. En bilinen iki program ithenticate ve turnitindir. Bunların dışında ücretli ve ücretsiz programlar da vardır. Ancak, bu iki program dışında yazılım kullanmanızı önermiyoruz. Bunun nedenini alt paragraflarda bulabilirsiniz.

İntihal Düşürme Desteği

Site olarak intihal tesbit etme konusunda size nasıl destek verebiliriz: Tezinizi bize yollayın size kısa zaman içinde intihal raporunu yollayalım.Program olarak Turnitini kullanıyoruz. Çünkü en çok kullanılan yazılım Turnitin’dir.  Verdiğimiz raporda neleri bulacaksınız? İlk önce intihal oranını göreceksiniz. Ne kadar oranın benzerlik gösterdiğini incelemek için bu sizin için önemlidir. Bunun yanında benzerlik gösteren yerler renkli gösterildiği için intihal düşürme işleminde size gerekli olacaktır.

İntihal düşürme hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

İntihal programları nelerdir

En son YÖK’ün aldığı karar gereği tüm lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri intihal yazılımlarından geçmek zorundadır. Türkiye’de en yaygın kullanılan yazılımları iThenticate ve Turnitin programlarıdır. Bu programlardan intihal raporu alınır, eğer raporunuzdaki oran üniversitenizin kabul ettiği seviyenin altındaysa teziniz onay alacaktır.

Eğer üniversitenizin kabul ettiği limitin üzerindeyse oranı düşürmeniz için size süre verilecektir. Danışman hocanızdan raporu almanız ve renkli yerlerdeki kısımları düşürmeniz istenecektir. Tez danışmanınızdan rapor alamadıysanız ve düşürme işlemini bilmiyorsanız bizi arayabilirsiniz.

İntihal nasıl önlenir

İntihalden korunmanın en kolay yolu, tezi yazarken alıntı yaptığınız yerleri alıntı işareti ile belirtmeniz ve kaynakçaya eklemeniz gerekecektir. Kes kopyalama yapmamak ise diğer bir korunma yöntemidir. Kes kopyala yaparken bunun ileride size uyarı olarak döneceğini aklınızdan çıkarmayın.

İntihal sorularınız, sorunlarınız, sormak istedikleriniz olabilir. Tüm bu konularda bizden destek alabilirsiniz.

En iyi intihal programları hangileri

En iyi intihal belirleme yazılımları iThenticate ve Turnitin’dir. İkisi de aynı firmaya aittir. İthenticate programında tez bakılmasına izin verilmez. Sadece akademisyenlere ve belirli öğrencilere açılır. Fakat, Turnitin daha yaygın kullanılmakla beraber lise, üniversite ve akademisyenlerin kullanımına izin vermektedir.

Ücretsiz benzerlik programları

Ücretsiz intihal yazılımlarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü bunların çoğu tezi,  veritabanına ekleyip, deposunda tutmaktadır. Tekrar intihal raporu almanız halinde benzerlik %100 çıkabilir. Bu da sizi uğraştırabilir. Bu yüzden bunların kullanılmasını önermiyoruz. Ücretsiz intihal programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

intihal nedir nasıl tespit edilir makalesini sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Tez taramaTez tarama

Tez tarama tez yazım aşamaları içinde son derece önem taşır. Tez yazmak isteyen öğrencilerin en büyük sorunu seçtikleri konu ile ilgili yazılmış tezlerin aranması meselesidir. Tez hazırlama aşamalarından en önemlilerinden

Tez tarama merkeziTez tarama merkezi

Tez tarama merkezi, tez araştırması yapan öğrencilerin, akademisyenlerin araştırmacıların ziyaret ettiği merkez anlamına gelmektedir. Tarama yapmak isteyen öğrencilerin ilk ziyaret edeceği yer, ulusal tez merkezi resmi sayfasıdır. Tez tarama merkezinden

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?