1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Turnitin benzerlik oranı

Turnitin benzerlik oranı, intihal raporunda milyarlarca tezin taranması sonucunda elde edilen orandır. Tez yazanların en büyük korkusu intihale düşmektedir. Öğrencilerin intihal kadar korktukları şey, benzerlik oranının yüksek çıkmasıdır.

Benzerlik oranıturnitin benzerlik oranı

Türkiye’deki üniversitelerin kabul ettiği oran ortalama %20 olarak benimsenmiştir. Bu intihal oranı olarak kullanılsa da doğrusu benzerlik oranı olmalıdır.

Turnitin benzerlik oranı neden yüksek çıkar

Benzerlik oranının yüksek çıkmasının nedeni, başka tezlerden ya da akademik yayınlardan kopya yapılmasıdır. Öğrenciler çeşitli nedenlerden dolayı, tarama yaparak aynı konuda yazılmış tezlerden kes kopyala yaparak olduğu gibi kendi tezlerine aktarırlar. Turnitin benzerlik oranı yüksek çıkmasının bir diğer sebebi, yapılan alıntıların yüksek olmasıdır. Aslında %20 oranı, kaynak göstererek yapılacak oranı bildirmektedir.

Bu yazıyı okuyun  Turnitin ücretsiz

Turnitin benzerlik oranı yüksek çıkarsa

Benzerliğin yüksek çıkması durumunda, rapor alınıp benzeyen yerlerin tekrar değiştirilerek yazılması gerekir. Buna intihal düşürme denir.

Benzerlik oranı nasıl düşürülür

Turnitin orjinallik raporunu önünüze alın ve renkli yerleri okuyun farklı kelimelerle tekrar yazın. Renkli yerler bitene kadar bu işlemi yapmanız gerekir. Bazı öğrenciler turnitini kandırmaya yönelmekte, farklı hilelerle aldatmaya çalışmaktadır. Bu yola asla girmeyin aksi takdirde ceza alırsınız.

Turnitin benzeri siteler

ücretsiz olarak rapor alacağınız siteler olabilir ancak bunları tavsiye etmiyoruz. Tezinizi yüklediğinizde sistemlerine kopyalayabiliyorlar, bu tezin bir sonraki sefere rapor alındığında %95 benzer olduğu anlamına gelebilir.

 

İntihal oranını düşürmek için kaç sayfa yazmanız gerektiği ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyun  İntihal oranı nasıl düşürülür

 

 

tez danışmanı

Tez Danışmanı sitesine lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvurup destek almaktadır. Öğrencilerden gelen bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Soru: Yüksek lisans tezimi yazmak için sitenize ulaştım. Birçok faydalı bilgi buldum. Tezimi yazdırmak için sizden nasıl destek alabilirim?

Yüksek lisans tez yazdırmak isteyen öğrenciler yanında lisans öğrencilerine de destek olmaktayız. Verdiğimiz destek, tez konusu belirleme, tez yazımı, literatür taraması, üniversite şablonuna göre düzenleme ve intihal düşürme olarak özetlenebilir. Konu ile ilgili aşağıdaki linkleri okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
23 Temmuz 2017
1.588 kez görüntülendi
Share